Home » Oznamy » Odvoz biologicky rozložiteľného odpadu zo záhrad začína v stredu 1. 3. 2023
Publikované: 22.02.2023

Bratislavská mestská spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu a.s. (OLO) začína s odvozom biologicky rozložiteľného odpadu zo záhrad od stredy, 1. 3. 2023. Ukončený bude 1. 12. 2023 (piatok).

Odvoz záhradného biologicky rozložiteľného odpadu (BRO) z hnedých zberných nádob je realizovaný sezónne,v zmysle Všeobecne záväzného nariadenia (VZN) č. 12/2021 hlavného mesta SR Bratislavy o nakladaní s komunálnymi odpadmi a drobnými stavebnými odpadmi.

Informáciu o odvoznom dni nájdu obyvatelia na nálepke svojej hnedej zbernej nádoby a na stránke OLO https://www.olo.sk/odvozovy-den-bro/ 

Bratislavčanky a Bratislavčania (fyzické osoby), ktorí sú zapojení do systému množstvového zberu komunálneho odpadu môžu BRO celoročne odovzdať aj na zbernom dvore OLO, na Starej Ivanskej ceste 2. Obyvatelia Rače, Nového Mesta a Vajnôr môžu BRO odovzdať sezónne od apríla do novembra aj na zbernom dvore na ulici Pri Šajbách. Bioodpad zo záhrad sa dá odovzdať aj na zberných dvoroch ďalších mestských častí. Viac informácií nájdete na stránke magistrátu: https://bratislava.sk/sk/zberne-miesta-odpadu alebo na weboch MČ.

V prípade, ak obyvatelia získali nehnuteľnosť a majú záujem o nádobu na BRO alebo o kompostér, žiadosť je potrebné doručiť na Oddelenie miestnych daní, poplatkov a licencií Magistrátu hlavného mesta SR, Blagoevova 9, Bratislava osobne alebo poštou. Kontakty nájdete na https://bratislava.sk/sk/poplatky-za-komunalne-odpady-a-drobne-stavebne-odpady

Ak bývate v bytovom dome chceli by ste mať nádobu na BRO, obráťte sa na svojho správcu, ktorý sa bude Vašej požiadavke venovať.

 

Do hnedých nádob na BRO patria:

 • kvety
 • štiepky
 • piliny
 • tráva
 • malé kusy konárov
 • lístie
 • odpad ovocia a zeleniny
 • burina

Do nádob na BRO nepatria:

 • odpady z domácností živočíšneho pôvodu
 • mliečne a mäsové výrobky
 • zvieracie exkrementy
 • vrecká vrátane kompostovateľných vreciek
 • iný odpad ako ten, na ktorý je nádoba určená

Ak sa v nádobe nachádza odpad, ktorý do nej nepatrí, nádoba nemôže byť vyprázdnená. Držiteľ odpadu je v tomto prípade povinný odpad správne vytriediť.

 

Biologicky rozložiteľný odpad zo záhrad sa ďalej zhodnocuje v kompostárni.

 

Aký je rozdiel medzi zbernou nádobou na záhradný bioodpad a kuchynský bioodpad?

Zber záhradného bioodpadu prebieha sezónne od marca do novembra, 1x za dva týždne. Kuchynský bioodpad zbiera spoločnosť OLO počas celého roka, od 27. februára 2023 opäť dvakrát za týždeň.

Do hnedých nádob na záhradný bioodpad nepatria vrecká s kuchynským bioodpadom, tieto druhy odpadu majú rozdielne spracovanie. Nádoby na záhradný bioodpad sa od nádob na kuchynský bioodpad líšia veľkosťou a nálepkami.

 

Ako kombinovať zber kuchynského bioodpadu a domáce kompostovanie?

Obe metódy sa efektívne dopĺňajú, čím je možné zabezpečiť zhodnotenie čo najväčšieho množstva biologicky rozložiteľného odpadu. Odpad z ovocia a zeleniny je možné kompostovať doma, podobne ako kvety, štiepky, piliny, pokosenú trávu, malé kusy konárov, lístie a burinu.

Mäso, ryby a mliečne výrobky spolu s akýmkoľvek vareným jedlom môžete uložiť do zberu kuchynského bioodpadu, no nemali by sa kompostovať doma. Bežný domáci kompostér, ktorý je umiestnený na záhrade, ich nedokáže plnohodnotne spracovať.

14 komentárov

 1. Michaela píše:

  Dobrý deň, nebude sa predlžovať odvoz bioodpadu zo záhrad? Minulý týždeň sme naplnili celú hnedú nádobu iba listami zo stromov a dnes mame opäť zem kompletne posiatu listami a navyše na stromoch nám ešte kopec listov ostalo. Tento rok bolo veľmi dlho teplé počasie, a preto opadávanie začalo podstatne neskôr. Predpokladám, že mnoho susedov z rodinných domov je na tom rovnako. Ulica Kamenárska
  Ďakujem

  • zuzka píše:

   Dobrý deň,
   aktuálne sa sezónny odvoz zeleného odpadu zo záhrad vykonáva v termíne od začiatku marca do konca novembra, na základe Všeobecne záväzného nariadenia HM SR Bratislavy 1/2018 o nakladaní s komunálnymi odpadmi a drobnými stavebnými odpadmi na území hlavného mesta SR Bratislavy.
   Naďalej platí, že zelený odpad zo záhrad (BRO) je možné celoročne odviesť do Zberného dvora OLO na Starej Ivánskej ceste 22. Viac o zbernom dvore nájde na stránke OLO: https://www.olo.sk/zberny-dvor-olo-a-s/
   BRO je možné odovzdať na vybrané zberné miesta MČ, ktoré nájdete na stránkach magistrátu: Komunálny odpad – Bratislava.sk Zberné miesta spravidla prevádzkujú jednotlivé mestské časti, preto sa ich podmienky môžu líšiť.
   Ďakujeme že triedite zelený odpad a dávate tak šancu na jeho zhodnotenie.
   S pozdravom, Tím OLO

 2. Kornelia Dibarborova píše:

  Dobry den, bude v piatok 1.12.23 odvezeny zahradny bioodpad z Urbankovej ulice BA1 napriek tomu, ze odvozovy den vychadza na pondelok 4.12.23 ?
  Dakujem za odpoved.

  • zuzka píše:

   Dobrý deň,
   na Vami uvedenom odvoznom mieste sa odvoz záhradného odpadu vykonáva každý nepárny týždeň v pondelok. Posledný odvoz v tomto roku bude dnes, 20.11.2023.
   Štandardne je odvoz BRO zo záhrad v zmysle Všeobecne záväzného nariadenia (VZN) hlavného mesta o nakladaní s komunálnym odpadom a drobným stavebným odpadom č. 6/2020, realizovaný spoločnosťou OLO sezónne, a to od marca do novembra, v intervale jedenkrát za 14 dní. O začiatku odvozu v roku 2024 budeme včas informovať.
   Viac informácií nájdete na https://www.olo.sk/odvoz-zahradneho-bioodpadu-z-rodinnych-domov-bude-realizovany-do-1-decembra-2023/
   S pozdravom, Tím OLO

 3. Migová Emília píše:

  Na začiatku zberu kuchynského odpadu bali rozdávané biosáčky zadarmo. Dnes si mám ísť vyzdvihnúť 2x rolku z Rusoviec na Ivánsku cestu? Viac zaplatím za PHM ako stoja sáčky. Nie je možné 1x za rok takto rozviesť bio sáčky a tiež vrecia na papier a plasty?
  Prosím info
  Ďakujem za skorú odpoveď

  • OLO píše:

   Dobrý deň,
   doposiaľ zapojené domácnosti, ktoré už vyčerpali kompostovateľné vrecká zo štartovacieho balíčka, si môžu ďalšie vrecká bezplatne vyzdvihnúť aj na miestom úrade v Rusovciach v počte 2 rolky na 1 domácnosť. Distribúciu týchto kompostovateľných vreciek nateraz neplánujeme.
   Kompostovateľné vrecká si potom môžete zakúpiť v drogériách, supermarketoch, obchodoch s domácimi potrebami (musia byť označené logom: OK compost, OK home compost) alebo môžete použiť papierové vrecká.

   Tím OLO

 4. Pavol Miťko píše:

  Dobry den, ak vychadza na zajtra 7.4. Odvoz odpadu t.j. Piatok / sviatok kedy bude najblizsie vyvezena hneda nadoba? Dakujem

  • OLO píše:

   Dobrý deň,
   zajtra, v piatok 7.4.2023, bude odvoz odpadu vykonaný podľa harmonogramu.
   Odvozy nevykonávame len 1.1. (Nový rok) a na Veľkonočný pondelok.

   S pozdravom, Tím OLO

 5. Hradekova píše:

  Dobrý deň, prosím Vás kde je možné obstarať zadarmo sáčky na kuchynský bioodpad. Počula som, že u Vás možno vyzdvihnúť ale neviem či zadarmo, alebo za peniaze. V našom papiernictve sa predávajú.
  Ďakujem

  • OLO píše:

   Dobrý deň,
   doposiaľ zapojené domácnosti, ktoré už vyčerpali kompostovateľné vrecká zo štartovacieho balíčka, si môžu ďalšie vrecká bezplatne vyzdvihnúť v Centrále OLO na Ivanskej ceste 22 v počte 2 rolky na 1 domácnosť.
   Kompostovateľné vrecká si potom môžete zakúpiť v drogériách, supermarketoch, obchodoch s domácimi potrebami (musia byť označené logom: OK compost, OK home compost) alebo môžete použiť papierové vrecká.

   Tím OLO

 6. Ernest Osuský píše:

  Nemôžem nájsť, v ktorých termínoch bude zber záhradného odpadu v Záhorskej Bystrici, ul. Čsl tankistov 194

  • OLO píše:

   Dobrý deň,
   pre uvedenú adresu je odvozný deň záhradného bioodpadu každý nepárny štvrtok. Prvý odvozný deň záhradného bioodpadu vychádza na 2.3.2023.

   S pozdravom, Tím OLO

 7. Olga Biharyova píše:

  Dobry deň, prosím vas o informaciu, kedy začne a končí v Jarovciach odvoz hnedých nádob BRO v roku 2023???

  • OLO píše:

   Dobrý deň,
   odvoz záhradného bioodpadu v Jarovciach začne v piatok 10.3.2023 a ukončený bude v piatok 1. 12. 2023.

   S pozdravom, Tím OLO

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *