Home » KOLO – Bratislavské centrum opätovného použitia

KOLO – Bratislavské centrum opätovného použitia

Vytvorme si s KOLO Vianoce, ktoré budú láskavé k nám i prírode

Venujme jedinečné darčeky z druhej ruky a ušetrime svoje peňaženky i prírodu. Každý predmet v KOLO je spätý s príbehom a dobrým pocitom grátis. Mama by sa možno potešila romantickej sade porcelánu, brat dobrodružnej encyklopédii, otec „novým“ lyžiam, najmenší člen rodiny leporelu a kamarátka nadčasovej grafike na stenu. Príďte a vybavte v KOLO kompletného a udržateľného Ježiška pre všetkých. Na princíp opätovného používania vecí môžeme myslieť už počas predvianočného upratovania a nevyužívané predmety následne priniesť do KOLO. Tie, ktoré v jednej domácnosti doslúžili, v inej môžu rozžiariť očká pod vianočným stromčekom. Urobme si tohtoročné Vianoce udržateľnejšie. Od 12. decembra 2022 budeme v KOLO výnimočne zbierať aj šatstvo. V sobotu, 17. decembra totiž organizujeme v spolupráci s Ekocharitou zimný SWAP – výmenu oblečenia z druhej ruky. Ak potrebujete lyžiarsku bundu, vzorovaný svetrík na vianočný večierok či poriadne teplé rukavice, príďte skúsiť šťastie k nám do KOLO. Postupne prinesieme všetky potrebné informácie. Sledujte naše sociálne siete Facebook a Instagram. V priebehu decembra máme pre vás množstvo ďalších tipov, ako na udržateľnejšie Vianoce.

Otvorené máme 6 dní v týždni:

∗ v utorok až piatok od 10.00 do 18.00

∗ v sobotu a nedeľu od 10.00 do 17.00

∗ v pondelok zatvorené

OC Korzo, Pestovateľská 13, Bratislava (vedľa budovy OLO)

ZBER VECÍ prebieha priamo v KOLO počas otváracích hodín.

 

Hlavné mesto uvedomujúc si potrebu zníženia negatívnych dopadov odpadového hospodárstva na životné prostredie, schválilo na svojom mestskom zastupiteľstve v marci 2021 “Stratégiu nakladania s odpadmi v meste Bratislava s cieľom prechodu na obehové hospodárstvo pre roky 2021 – 2026” 2. V rámci novej Stratégie si mesto určilo ako jeden z cieľov v oblasti odpadového a obehového hospodárstva mať aspoň jedno mestské reuse centrum, ktoré bude v pravidelných intervaloch zberať a dávať veci na opätovné použitie buď formou pravidelných podujatí, alebo stálej prevádzky a predchádzať tak vzniku odpadu. Priemerný Bratislavčan vyprodukuje takmer 487 kg odpadu ročne, pričom v ZEVO (Zariadení na energetické využitie odpadu) skončí 56 % odpadov, 9 % skončí na skládke. Z tohto množstva odpadu tvorí 53 % zmesový komunálny odpad a odpad na opätovné použitie aktuálne predstavuje len 5 % všetkého odpadu.  Bratislavčania navštívili v posledných dvoch rokoch päť Mestských bazárov, zorganizovaných mestskou spoločnosťou Odvoz a likvidácia odpadu a.s. (OLO),  ktoré ušetrili hlavné mesto o 51 ton potenciálneho odpadu a aj finančne, sumou prevyšujúcou 50 000 eur prispeli ku vzniku KOLO – Bratislavského centra opätovného použitia. Od októbra 2020 do júna 2022 si Bratislavčanky a Bratislavčania z piatich kôl Mestského bazára odniesli približne 34 500 použitých, no stále pekných a plne funkčných vecí. Bratislavské centrum opätovného použitia – KOLO vzniklo práve vďaka záujmu návštevníkov o veci z druhej ruky.

Mestský bazár sa stal súčasťou KOLO – Bratislavského centra opätovného použitia

To otvorilo svoje brány 8. októbra 2022 v novom priestore v OC Korzo hneď vedľa centrály OLO.


Prečo by som mal veci darovať alebo získať?

 • predídeme vzniku odpadu, čím šetríme prírodu a jej zdroje,
 • to, čo nepotrebujeme my, sa môže zísť niekomu inému,
 • môžeme získať originálne a jedinečné kúsky za symbolické ceny,
 • príspevkom podporujeme stabilné reuse centrum,
 • za málo peňazí, dobrý pocit na duši,
 • podporujeme udržateľnú a cirkulárnu alternatívu v Bratislave.

Druhy predmetov, ktoré KOLO prijíma 

Predmety určené na opätovné použitie musia byť čisté, zachovalé, funkčné a kompletné. KOLO prijíma:  

nečalúnený nábytok (nie nábytkové zostavy) ako stoly, stoličky, komody, poličky, rámy postelí (nie matrace), záhradný nábytok, knižnice, nočné stolíky, nábytok pre deti, atď.  
knihy, časopisy, CD a DVD 
spoločenské hry a hračky ako autíčka, autodráhy bábiky, figúrky, lopty, drevené hračky, skladačky, atď.   
detský sortiment ako kočíky, autosedačky, detské hojdačky, bazény, chodúľky, ohrady, sedačky na bicykel, nosiče, atď.   
kuchynské potreby (nie elektronické) ako taniere, poháre, príbor, džbány, misy, hrnce, panvice, strúhadlá, iné ako drevené náradie (kovové či plastové naberačky, metličky, liatinové platne), sklenené či plastové dózy na skladovanie potravín (s viečkami/vrchnákmi), SodaStream, Koťogo kávovar, atď.   
domáce a záhradkárske potreby (nie elektronické) ako skrutkovače, kladivá, vedrá, lopaty, lopatky, hrable, hrabličky, atď.
kancelárske a školské potreby ako školské tašky, kompletné sady farbičiek či fixiek, prázdne zošity, farby, štetce, peračníky, vrecká na prezuvky, atď.   
chovateľské potreby ako prepravky na prevoz zvierat, koterce (bez matracov a čalúnenia), vôdzky, obojky, búdy, klietky, akváriá, atď. 
športové potreby ako zjazdárske lyže, bežky, topánky na bežky, lyžiarky, korčule (inline, kolieskové, na ľad,…), tenisové a bedmintonové rakety, sánky, boby, lopty, nafukovačky, činky, prilby na rôzne športy, atď.  
bicykle, kolobežky, odrážadlá, trojkolky, atď. 
hudobné nástroje (nie elektronické) ako strunové nástroje (gitary, ukulele,…), strunové nástroje, dychové nástroje, stojany, obaly na nástroje, atď.   

Druhy predmetov, ktoré KOLO neprijíma 

Z hygienických, bezpečnostných a kapacitných dôvodov KOLO neprijíma tieto druhy použitých vecí:   
oblečenie a obuv 
čalúnený nábytok a nábytkové zostavy 
posteľné matrace, paplóny a deky 
elektrické a elektronické zariadenia 
drevené kuchynské vybavenie ako varechy, dosky na krájanie atď.  
zaváraninové poháre, fľaše na pitie, nádoby na prepravu a skladovanie potravín 
farby, čistiace prostriedky a chemikálie  
veci, ktoré spĺňajú svoju funkčnosť len ako súčasť celku ako napríklad kľučky na dvere, vodovodné batérie, súčiastky, náhradné diely atď.

 

Nevyhadzuj, daj veci kolovať!

Nový priestor v OC Korzo vďaka svojej veľkosti slúži nielen ako Bratislavské centrum opätovného použitia, ale jeho činnosť prispeje aj ku:

 • predchádzaniu vzniku odpadov a tým zníženie množstva produkovaného odpadu,
 • opätovnému použitie vecí a predĺženie ich životnosti,
 • aplikácii nástrojov cirkulárnej ekonomiky,
 • vytvoreniu miesta na zber funkčných ale použiteľných vecí (nábytková banka),
 • vzniku zdieľanej dielnej za účelom opráv vecí,
 • spolupráci s občanmi znevýhodnenými na trhu práce pri opravách a prevádzke,
 • organizácií workshopov v rámci tém cirkulárnej ekonomiky (upcycling, oprava vecí – nábytok, bicykle, atď.),
 • organizácií prednášok pre širokú verejnosť
 • organizácii prednášok pre firmy, architektov a projektantov za účelom zníženia obstaraní nového nábytku pri zariaďovaní priestorov,
 • podpore neziskového sektora – organizácií, ktoré pomáhajú sociálne slabším a znevýhodnením skupinám obyvateľstva,
 • spolupráci s komerčným sektorom,
 • vybudovaniu komunitného centra pre stretávanie sa v rámci rôznych záujmových skupín podporujúcich cirkulárnu ekonomiku.

ČO JE VLASTNE REUSE CENTRUM?

Reuse centrum je miesto, kde dostávajú funkčné, zachovalé, stále hodnotné predmety druhú šancu.  V zahraničí sa bežne vyskytujú prevádzky ponúkajúce pre jedných nepotrebné, no pre druhých stále použiteľné veci. Pochádzajú od ľudí, ktorí sa ich chceli zbaviť, ale namiesto toho, aby ich vyhodili, dávajú ich k dispozícii ľuďom, ktorým by sa mohli zísť. Často sú to veci použité iba párkrát alebo sú síce poškodené, avšak po jednoduchej oprave opäť využiteľné. Reuse centrá fungujú aj u našich susedov  – vo Viedni, v Prahe či v Brne. Štatistiky ukazujú, že napríklad vo Viedni sa takýmto spôsobom ušetrí ročne až 300 ton odpadu.

Tieto princípy sú zakotvené aj v slovenskej legislatíve, ktorá upravuje odpady. V Zákone o odpadoch je zadefinovaná tzv. Hierarchia odpadov, podľa ktorej by sme mali postupovať nasledovne:

To znamená, že najdôležitejšie je odpad nevytvárať a to je možné buď jeho predchádzaním, alebo opätovným použitím. Opätovné použitie nám umožňuje práve reuse centrum. Pomôžme Bratislave, aby tvorila menej odpadov.

  Reuse centrum v praxi:

 • nevyhodiť predmet, ktorý je stále funkčný alebo sa dá stále použiť iným spôsobom,
 • hľadať nové spôsoby využitia predmetov (aj také, na ktoré neboli pôvodne určené),
 • darovať predmety,
 • predať predmety,
 • opraviť predmety.

Celosvetová ambasádorka bezodpadového životného štýlu Bea Johnson vo svojej knihe Domácnosť bez odpadu uvádza päť krokov, ktorými by sa mala viesť domácnosť, ktorá chce výrazne znížiť svoje odpady a teda tiež negatívny vplyv na planétu Zem.

  Päť pravidiel – 5R:

 • Refuse – Odmietni, čo nepotrebuješ.
 • Reduce – Zredukuj, čo skutočne potrebuješ a nemôžeš odmietnuť.
 • Reuse – Znovu použi a oprav, čo nemôžeš odmietnuť alebo zredukovať.
 • Recycle – Zrecykluj, čo nemôžeš odmietnuť, zredukovať, alebo znovu použiť.
 • Rot – Zvyšok skompostuj.

SPOMIENKA NA MESTSKÝ BAZÁR

Mestský bazár 23. - 24. apríla 2022

APRÍLOVÝ MESTSKÝ BAZÁR NA BAZOVEJ

23. – 24. apríla 2021, od 10.00 – 18.00 h

areál Komunálneho podniku Bratislavy, Bazová 8

Mestský bazár 9. - 10. októbra 2021

OKTÓBROVÝ MESTSKÝ BAZÁR NA BAZOVEJ

9. – 10. októbra 2021, od 10.00 – 18.00 h

areál Komunálneho podniku Bratislavy, Bazová 8

Mestský bazár 26. - 27. júna 2021

 

JÚNOVÝ MESTSKÝ BAZÁR NA BAZOVEJ

26. – 27. júna 2021, od 10.00 – 18.00 h

areál Komunálneho podniku Bazová 8

Mestský bazár 10. - 11. októbra 2020

Do septembrového zberu vecí na Mestský bazár sa zapojilo 417 ľudí a podarilo sa vyzbierať 15 992 kusov použiteľných vecí. ĎAKUJEME! Spolu sme tak ušetrili prírodu od takmer 14,7 ton vecí, ktoré by sa inak stali odpadom.

Tieto veci záujemcovia mohli získať za symbolické ceny počas podujatia Mestský bazár, ktorý sa konal 10. – 11. októbra. Vyzbierané peniaze sú vedené na transparentnom účte a budú investované do budovania stabilného bratislavského reuse centra. Na jeho budovaní už pracujeme v spolupráci s hlavným mestom a mestskými organizáciami Metropolitný inštitút Bratislavy, BKIS, o.z. PUNKT a ďalšími subjektmi. Pôjde o jedno z prvých takýchto centier na Slovensku. Aktuálne prebiehajú viaceré procesy, a to hlavne výber vhodného priestoru, ktorý by umožnil okrem darovania a získavania predmetov aj organizáciu edukačných podujatí či prevádzku zdieľanej dielne na opravu použitých predmetov.

Októbrový Mestský bazár bol pilotným podujatím, ktoré pokračuje ďalším kolom cez víkend 26. – 27. júna 2021. Jeho cieľom je podporiť znižovanie  množstva odpadu a šetrenie prírodných zdrojov.


Mestský bazár, 10. – 11. októbra 2020

Organizačné info:

Vzhľadom k súčasnej situácii a v súvislosti s opatreniami hlavného hygienika bude kontrolovaný počet osôb v priestore (do 50 osôb maximálne vrátane personálu). Regulovaný bude pri vstupe pomocou zapožičaných Ikea tašiek. Zároveň bude kladený dôraz na dodržiavanie hygienických opatrení – prekrytie dýchacích ciest rúškom alebo šatkou, dezinfekcia rúk a dodržiavanie potrebných rozostupov. Prosíme tiež verejnosť, aby bola ohľaduplná a brala na vedomie tieto dôležité opatrenia, ktoré dodržiavame hlavne jeden pre druhého. Vzhľadom k aktuálnej situácii bude Mestský bazár prebiehať v úspornom režime bez sprievodného programu.


OKTÓBROVÝ MESTSKÝ BAZÁR NA BAZOVEJ

Počas septembra prebiehal v centrále OLO zber vecí vhodných na opätovné použitie. Záujemcovia mohli priniesť nepotrebné, ešte použiteľné veci, ktoré by inak vyhodili a stali sa odpadom. Následne si tieto veci v rámci októbrového podujatia Mestský bazár mohli za symbolický príspevok do verejnej zbierky zobrať noví majitelia, ktorí im takto dali druhú šancu. Vyzbierané financie sú vedené na transparentom účte a budú použité na budovanie stabilného bratislavského reuse centra.

ZBER VECÍ prebiehal od 1.9. do 30.9.2020 v centrále OLO na Ivanskej ceste 22 (oproti IKEA), v časoch:

 • streda 12:00 – 18:00 h
 • piatok 8:00 – 18:00 h
 • sobota 8:00 – 18:00 h

Veci na opätovné použitie bolo možné priniesť aj na zberný dvor, Stará Ivanská cesta 2 v štandardných otváracích hodinách. BEZPLATNÝ ODVOZ VECÍ určených na ďalšie použitie bol zabezpečený spoločnosťou OLO v priebehu septembra 2020. V prípade, že chcete odovzdať objemný predmet alebo viacero vecí, ktoré sa nezmestia do osobného auta, môžete využiť počas posledných dvoch septembrových sobôt bezplatný odvoz vecí na Mestský bazár.

 

Partneri projektu