Home » Tlačové správy » Od 27. februára sa v Bratislave začína s odvozom kuchynského bioodpadu dvakrát za týždeň. S optimalizáciou sa vo vybraných mestských častiach menia aj odvozové dni
Publikované: 21.02.2023

Bratislava, 21. február 2023 – Spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu a.s. (OLO) mení od 27. februára interval odvozu kuchynského bioodpadu z 1x na 2x za 7 dní. Optimalizáciou zvozov sa OLO snaží o znižovanie uhlíkovej stopy pri zvoze odpadu. Aj z tohto dôvodu dochádza k zmene odvozových dní pre domácnosti vo vybraných mestských častiach. Obyvatelia, ktorí si minulý rok nestihli vyzdvihnúť balíčky na zber kuchynského bioodpadu, si ich môžu prevziať dodatočne v centrále OLO. Na tomto mieste prebieha od 1. marca aj distribúcia kompostovateľných vreciek pre tých, ktorým sa vrecká zo štartovacieho balíka už minuli.

Od zavedenia projektu v októbri 2021 do konca januára 2023 sa Bratislavčankám a Bratislavčanom podarilo vyzbierať už viac ako 5 000 ton vzácneho kuchynského bioodpadu. „Ďakujeme všetkým Bratislavčankám a Bratislavčanom, ktorí sa zapájajú do zberu kuchynského bioodpadu a pomáhajú tak premeniť zvyšky na substrát. Vďaka tomuto a iným projektom môžeme byť spoločne hrdí, že sa z Bratislavy stáva cirkulárne mesto, “ dodáva Ivan Sokáč, predseda predstavenstva OLO.

 

Kuchynský bioodpad sa začína odvážať dvakrát za týždeň. Ide o sezónnu zmenu intervalu odvozov

Kuchynský bioodpad sa v Bratislave zbiera celoročne. Interval odvozov sa mení sezónne, a to dvakrát ročne na základe VZN č. 12/2021 o nakladaní s komunálnymi odpadmi a drobnými stavebnými odpadmi na území hlavného mesta SR Bratislavy. V týždni od 27. februára 2023 prebehne zmena intervalu odvozov kuchynského bioodpadu z aktuálnych 1x na 2x za 7 dní. V takomto intervale sa bude kuchynský bioodpad zbierať až do 2. decembra 2023.

 

Pre optimalizáciu zvozov sa vo vybraných mestských častiach menia aj odvozové dni

Zmena sa dotýka približne 6 400 odvozových miest v Bratislave, okrem mestských častí Vajnory, Jarovce a Čunovo. „Obyvateľov rodinných domov, ktorých sa zmena týka, bude OLO informovať elektronicky – prostredníctvom SMS a e-mailu. O zmene bude informovať aj správcov bytových domov. Odvozové dni si môžu obyvatelia overiť na stránke OLO https://www.olo.sk/odvozovy-den-k-bro/, hovorí Zuzana Balková, manažérka externej komunikácie OLO.

Spoločnosť OLO touto optimalizáciou cieli na zvýšenie vyťaženosti zberových vozidiel a zníženie uhlíkovej stopy.

 

Do zberu sa môžu ešte stále zapojiť všetky domácnosti Bratislavy, ktoré to v minulom roku nestihli

Ak si obyvatelia rodinných či bytových domov v Bratislave nestihli prevziať nádoby a kompostovateľné vrecká na zber kuchynského bioodpadu, môžu tak urobiť aj v tomto roku. Obyvatelia bytových domov si môžu prevziať balíček na Zákazníckom centre OLO, Ivanská cesta 22, 821 04 Bratislava, a to každý pondelok až piatok v čase od 7:00 do 16:00 hod. Obyvatelia rodinných domov môžu kontaktovať Zákaznícke centrum OLO na zakazka@olo.sk alebo tel. č. 02/50 110 550, kde si dohodnú ďalší postup pri preberaní nádob a kompostovateľných vreciek na kuchynský bioodpad. 

 

Distribúcia kompostovateľných vreciek pre zapojené domácnosti prebieha v centrále OLO

Doposiaľ zapojené domácnosti, ktoré už vyčerpali kompostovateľné vrecká zo štartovacieho balíčka, si môžu ďalšie opätovne vyzdvihnúť v centrále OLO na Ivanskej ceste 22, a to už od 1. marca 2023. Snahou OLO je zvýšiť komfort obyvateľov a priblížiť distribúciu kompostovateľných vreciek bližšie k nim. O ďalších spôsoboch distribúcie kompostovateľných vreciek aktuálne prebieha s mestskými časťami diskusia.

10 komentárov

 1. Peter píše:

  Dobrý deň,

  používam vlastný inak veľký smetný kôš (objem 20L). Neplánujete rozdávať aj iné objemy vreciek?

  Vďaka

  • OLO píše:

   Dobrý deň,
   v prípade, že Vám nevyhovuje veľkosť vrecúšok, ktoré ste dostali pri distribúcii, môžete si zakúpiť vlastné kompostovateľné vrecká vyhovujúcej veľkosti. Vrecká musia byť označené logom OK compost, OK home compost.

   Ďakujeme a prajeme príjemný deň.

   Tím OLO

 2. Simona Mutňanská píše:

  Dobrý deň, chcem sa opýtať, kedy začne distribúcia kompostovateľných vreciek na ďalšie obdobie v mestskej časti Devínska Nová Ves ? Pomaly sa nám míňajú zo štartovacieho balíčka. Ďakujem za odpoveď.

  • OLO píše:

   Dobrý deň,
   ďalšie vrecká (dve rolky) si môžete vyzdvihnúť od 1. marca 2023 na Zákazníckom centre OLO na Ivanskej ceste 22, Bratislava v pracovné dni, v čase 7:00 h – 16:00 h. Ďalšie vrecká si potom môžete kúpiť v supermarketoch, drogériách či na internete. Certifikované kompostovateľné vrecká sú vyrobené z biomasy rastlinného pôvodu, nie sú to plastové vrecká a sú označené logom OK compost, OK home compost.

   S pozdravom, Tím OLO

 3. zuzana píše:

  Dobrý deň, čo tak pri vývoze odpadu vhodiť kompostovateľné vrecká do dvora. Pochybujem, že ľudia zo Záhorskej Bystrice budú chodiť po vrecká na druhú stranu Bratislavy a do 16 hodiny to málokto stihne.

  • OLO píše:

   Dobrý deň,
   ďalšie vrecká (dve rolky) si môžete vyzdvihnúť od 1. marca 2023 na Zákazníckom centre OLO na Ivanskej ceste 22, Bratislava v pracovné dni, v čase 7:00 h – 16:00 h. Ďalšie vrecká si môžete kúpiť v supermarketoch, drogériách či na internete. Certifikované kompostovateľné vrecká sú vyrobené z biomasy rastlinného pôvodu, nie sú to plastové vrecká a sú označené logom OK compost, OK home compost.

   S pozdravom, Tím OLO

 4. Lili píše:

  Dobry den, v akych casoch je mozne si vyzdvihnut dalsie vrecka? Cim sa je potrebne preukazat? Dakujem

  • OLO píše:

   Dobrý deň,
   ďalšie vrecká na triedenie kuchynského bioodpadu si môžete vyzdvihnúť od pondelka do piatku, od 7.00 do 16.00 v Zákazníckom centre OLO na Ivanskej ceste 22. Treba sa preukázať občianskym preukazom a prevzatie je potrebné potvrdiť podpisom.

   Ďakujeme, že kuchynský bioodpad triedite.
   Tím OLO

 5. Eugen Kotlár píše:

  Boli by sme radi, keby sa nám hodili vrecká do dvora a nemuseli by sme pre ne chodiť do OLA. Už sme ich museli dokupovať.

  • OLO píše:

   Dobrý deň,
   d 1. marca bude prebiehať distribúcia kompostovateľných vreciek v centrále OLO na Ivanskej ceste 22. Je určená tým obyvateľom, ktorým sa vrecká zo štartovacieho balíka už minuli.

   Tím OLO

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *