Home » Tlačové správy » Vrecový zber z rodinných domov v Bratislave – 2. etapa
Publikované: 08.12.2020

Bratislava vyhodnotila prvú etapu zmeny systému zberu a odvozu triedeného odpadu z rodinných domov a v roku 2021 zapojí postupne všetky mestské časti.

V auguste 2020 Hlavné mesto Bratislava, OLO a.s. a organizácia zodpovednosti výrobcov NATUR-PACK spustilo prvú etapu nového spôsobu zberu papiera a plastu zbieraného spolu s kompozitnými a kovovými obalmi formou vrecového zberu s odvozom priamo spred rodinných domov. Prvú etapu projektu sme odskúšali v siedmich mestských častiach.

Výsledné dáta sme spolu s ohľadom na prieskum spokojnosti občanov s novým systémom zberu spracovali do vyhodnotenia prvej etapy, na základe ktorého tento spôsob zberu zavedieme od februára 2021 v ďalších troch mestských častiach: v Rači, Novom Meste a Ružinove a od septembra 2021 v zostávajúcich mestských častiach Bratislavy.

Harmonogram odvozu na rok 2021 nájdete na stránke magistrátu.

V rámci vyhodnotenia prvej etapy bolo prioritou prihliadnuť na názor obyvateliek a obyvateľov zapojených MČ a prispôsobiť nový systém zberu triedeného odpadu ich komfortu. Preto mesto v novembri 2020 realizovalo prieskum spokojnosti na vzorke 501 domácností rodinných domov v pilotných MČ. Až 76,8 % z opýtaných informovalo, že systém je pohodlnejší ako zberné hniezda a 85,4 % je presvedčených, že ľudia takto triedia lepšie.

Zmeny oproti prvej etape:

 • V letných mesiacoch jún, júl a august sa frekvencia zberu pre plasty zvýši na 2 x za mesiac,
 • zvýši sa dodaj modrých vriec na papier z pôvodných 25 na 26 ks/rok a žltých vriec na plasty, kompozitné obaly a kovy z pôvodných 25 na 32 ks/rok,
 • od januára 2021 môžu obyvatelia vykladať vrecia s triedeným zberom v deň odvozu vložené vo vlastných zberných nádobách.
  Vrecia musia byť riadne uzatvorené, resp. zaviazané a musia obsahovať len odpad, ktorý do nich v zmysle VZN patrí. Použitá nádoba by mala byť v objeme max. 240 l a musí sa farebne zhodovať (aspoň vrchnák) s farbou vreca.

Vrecový spôsob zberu od domu k domu bol realizovaný v rámci prvej etapy od augusta 2020 v siedmich mestských častiach: Podunajské Biskupice, Vrakuňa, Staré Mesto, Devín, Devínska Nová Ves, Petržalka a Vajnory.
Teší nás, že tento nový systém zberu triedeného odpadu prináša čistejšie verejné priestranstvá, čistejšiu surovinu a s tým súvisiacu vyššiu úroveň recyklácie.

40 komentárov

 1. Stanislava píše:

  Dobrý deň,
  Chcem sa opýtať kde si vieme zadovážiť ďalšie vrecia na triedený odpad pretože sme ich spotrebovali ďakujem

  • OLO píše:

   Dobrý deň,
   prosíme o upresnenie, o akú adresu ide. Po jej dodaní Vám vrecia budú doručené na adresu.

   S pozdravom,
   Team OLO

 2. Marianna píše:

  Dobrý deň.
  Prečo nie sú zverejnené presne dni, kedy sa budú zberať plásty a kedy papier,ako to bolo doteraz? Mohla som si to poznačiť do kalendára a takto viem len, že na Mierovej ul. sa bude odpad zbierať v párnu stredu. Bude to plást aj papier? Prosím odpoveď Ďakujem Marianna

  • OLO píše:

   Dobrý deň,
   aktualizovaný zoznam odvozových dní podľa ulíc nájdete koncom augusta na našej stránke http://www.olo.sk Nový harmonogram vrecového zberu bude platný od 6.9.2021.
   Keďže sa odvoz papiera v rámci tretej etapy vrecového zberu bude navyšovať na 2 x mesačne, odvoz papiera aj plastu bude v jeden deň.
   Leták s novým harmonogramom nájdete tu.

   S pozdravom, Team OLO

 3. Ján Mišík píše:

  kde nájdem harmonogram odvozu po 20.8. resp. september atď?

 4. Darina Kupková píše:

  dobrý deň, mam otazku, v roku 2021 bude este dodavka vriec – na papier, plasty, ak nie, ako je možné si zadovazit dalsie vrecia

  • OLO píše:

   Dobrý deň,
   uvádzame zoznam mestských častí, kedy a kde sa vrecia roznášali.

   3. – 9. mája Podunajské Biskupice
   10. – 16. mája Podunajské Biskupice, Vrakuňa
   17. – 23. mája Vrakuňa
   24. – 30. mája Staré Mesto
   31. mája – 6. júna Staré Mesto
   7. – 13. júna Devínska Nová Ves
   14. – 20. júna Devín, Petržalka
   21. – 27. júna Vajnory

   V mestských častiach Rača, Nové Mesto a Ružinov sa vrecia na triedený odpad roznášali v priebehu januára 2021.

   V prípade, ak ste vrecia nedostali, prosíme o spätnú informáciu a adresu s telefonickým kontaktom, kde neboli dodané. Posádka Vám vrecia doručí. Môžete si ich vyzdvihnúť aj osobne na zákazníckom oddelení v spoločnosti OLO a.s., v pracovné dni od 8:00 – 16:00 hod.

   S pozdravom,
   Team OLO

   • Michaela píše:

    Dobrý deň, bývame v rodinnom dome až 3 samostatné domácnosti a teda aj odpadu vyprodukujeme viac než bežná 4-členná rodina. Na prídel sme dostali rovnaký balíček vrec ako susedia. Ostáva nám posledných pár ks vriec. Vieme požiadať o ďalšie? Ďakujem

    • OLO píše:

     Dobrý deň,
     každému rodinnému domu, ktorý je zapojený do systému zberu zmesového komunálneho odpadu, pracovníci OLO a.s. doručia tašku, v ktorej budú dve rolky vriec na plasty a dve rolky vriec na papier. Každé zapojenie do systému zberu komunálneho odpadu má nárok iba na jednu sadu vriec pre všetkých obyvateľov rodinného domu. Nárok na viac sád vriec vzniká iba tým rodinným domom, v ktorých je registrovaných viac zapojení do systému zberu odpadu.
     Na uvedenej adrese evidujeme jedno zapojenie do systému odvozu.
     Vašu požiadavku sme zaregistrovali a posunuli kompetentným pracovníkom. Vrecia Vám budú doručené posádkou.

     S pozdravom
     Team OLO

 5. Jozef - Nivy píše:

  Dobrý deň,
  plánuje sa prosím zvýšenie frekvencie odvozu aj mimo letných mesiacov? Za mesiac máme už 6 plných vriec a nemáme ich kde skladovať. Je to dosť nešťastné riešenie, aby sme mesiac vo vnútorných priestoroch skladovali plné vrecia odpadu (na dvore zas nenecháme, aby sme neprilákali hlodavce)
  A ešte poznámka: odkedy je zrušené zberné hniezdo, na okolitých uliciach je viditeľne väčšie množstvo odhodeného odpadu.
  Ďakujem za odpoveď a riešenie.

  • OLO píše:

   Dobrý deň,
   evidujeme viacero žiadostí o navýšenie intervalu odvozu; je to v štádiu riešenia s pracovnou skupinou.
   Akonáhle budeme mať bližšie informácie, zverejníme ich.

   S pozdravom,
   Team OLO

 6. Veronika Uhrinova píše:

  Dobrý deň, pravdepodobne nám boli pri distribúcii vrecia odcudzené. Viete nám dodať ďalšie?
  Zároveň by som sa chcela informovať či viete zabezpecit kontajner na komunal na adrese Zatisie? Sme noví nasťahovali občania od nového roku 2021.
  Dakujem

  • OLO píše:

   Dobrý deň,
   o nádobu na zmesový komunálny odpad je potrebné požiadať na Oddelení miestnych daní, poplatkov a licencií Magistrátu hlavného mesta SR Bratislavy, kde sa aj uzatvára zmluva na odvoz odpadu.
   Vrecia na triedený zber sú viazané na zmesový komunálny odpad, preto Vám vrecia vieme doručiť až po uzavretí zmluvy na odvoz odpadu.

   S pozdravom, Team OLO

 7. J. Hacaj, Jeséniova píše:

  Moja otázka je ako bude riešený triedený odpad (papier, plasty) z bytových domov na Kolibe.

  • OLO píše:

   Dobrý deň,

   bytové domy majú k dispozícii nádoby na triedený zber (120 l, 240 l a 1100 l, príp. zvon na sklo 1800 l). O dodanie týchto zberných nádob môže písomne požiadať správca bytového domu.

   S pozdravom, Team OLO

 8. Eva Fischer píše:

  dobry den, kedy a ako sa mozme dostat k vreciam na plastovy odpad v lokalite Palenisko – ul. Na výslní. Mozeme pripadne pouzit ine vrecia v zltej farbe?
  dakujem

  • OLO píše:

   Dobrý deň,
   vrecia Vám budú doručené na adresu. Používajte iba naše vrecia – označené logom OLO.

   S pozdravom, Team OLO

 9. salajkova píše:

  Dobry den.
  byvame na Cremchovej ulici a doteraz /10.3.2021/ nam neboli
  dodane vrecia na triedeny odpad. Podla harmonogramu zacal odvoz 23.2.2021 a dalsi je 23.3.2021.
  Kedy nam budu vrecia dodane ???
  S pozdravom
  Salajkova

  • OLO píše:

   Dobrý deň,
   ospravedlňujeme sa, vrecia na triedený odpad doručíme na Vašu adresu.

   S pozdravom, Team OLO

 10. Lamprecht píše:

  Dobrý deň,
  tiež sme nedostali vrecia na ttriedený odpad. Dodáte nám ich vy, alebo máme si ich vyzdvihnúť my? Ul. Jeséniova

  • OLO píše:

   Dobrý deň,
   ospravedlňujeme sa, vrecia Vám budú doručené na adresu.

   S pozdravom, Team OLO

 11. Martin píše:

  Odvážate triedený odpad aj zo záhradkárskej osady Mokráň záhon? Ak áno, ako sa dostanem k vreciam, zatiaľ som žiadne nedostal.

  • OLO píše:

   Dobrý deň,
   v lokalite Mokráň záhon sa vrecový zber vykonáva. V tejto lokalite však veľa domov nemá uvedené súpisné ani orientačné číslo, podľa čoho by pracovníci vedeli identifikovať dom a dodať vrecia.
   V tomto prípade odporúčame vyzdvihnúť vrecia osobne na Zákazníckom centre OLO na Ivanskej ceste 22 v pondelky medzi 8:00 h – 15:30 h.

   S pozdravom, Team OLO

 12. Júlia píše:

  Dobrý deň,
  ako sa možno do separovaného zberu formou vriec zapojiť? My sme do nášho rodinného domu vrecia nedostali (Turčianska). Treba sa niekam prihlásiť?
  Ďakujem.

  • OLO píše:

   Dobrý deň,
   ospravedlňujeme sa, vrecia Vám budú dodatočne doručené na adresu.

   S pozdravom, Team OLO

 13. ballova píše:

  Dobrý den ,
  je február 2021,chcela by som sa informovať, v MČ Stare mesto kedy a akým spôsobom dostaneme nové vrecia na predpísaný triedený odpad?

  K.Ballová

  • OLO píše:

   Dobrý deň,
   vrecia sa v prvej etape roznášali v priebehu júla 2020. Tieto vrecia by mali obyvateľom vydržať rok.
   Pokiaľ sa Vám vrecia minuli skôr, vieme Vám ich doručiť na adresu do 30 dní od podania žiadosti alebo si ich môžete vyzdvihnúť osobne na Zákazníckom oddelení OLO na Ivanskej ceste 22, Bratislava v pracovné dni medzi 8:00 – 14:00h. V prípade osobného vyzdvihnutia prosíme o dohodnutie termínu odberu vopred.

   S pozdravom,
   Team OLO

 14. Zuzana píše:

  Dobry den,

  Kedy budu prosim Vam distribuovane nove vrecia? Vyssie ste v jednej odpovedi spominali januar. Ten uz konci a nam stale neprisli.

  • OLO píše:

   Dobrý deň,
   vrecia sa budú teraz roznášať iba do rodinných domov v tých MČ, ktoré sa pridávajú k vrecového zberu v druhej etape (Ružinov, Nové Mesto, Rača).
   Vrecia k prvej etape sa roznášali v priebehu júla 2020 (Devín, Devínska Nová Ves, Vajnory, Petržalka, Vrakuňa, Podunajské Biskupice, Staré Mesto). Tieto vrecia by mali obyvateľom vydržať rok.
   Pokiaľ sa Vám vrecia minuli skôr, vieme Vám ich doručiť na adresu do 30 dní od podania žiadosti alebo si ich môžete vyzdvihnúť osobne na Zákazníckom oddelení OLO na Ivanskej ceste 22, Bratislava v pracovné dni medzi 8:00-14:00 h. V prípade osobného vyzdvihnutia je potrebné dohodnutie termínu odberu vopred.
   S pozdravom, Team OLO

 15. Radka píše:

  Dobrý deň, mňa by zaujímalo, prosím, prečo v pokračovaní nie je zahrnutá aj Kuzmányho ulica, Staré mesto. Ďakujem, Radka

  • OLO píše:

   Dobrý deň,
   na Kuzmányho ulici nie je zavedený vrecový zber, nakoľko v tejto časti Starého Mesta vykonávame odvozy triedeného odpadu zo zberných nádob.

   S pozdravom, Team OLO

 16. Dalibor píše:

  Dobrý deň,

  kedy, resp. akou formou dostanem nove vrecia na triedeny zber?

  Ďakujem.

  • OLO píše:

   Dobrý deň,
   vrecia budú do rodinných domov distribuované našimi pracovníkmi v priebehu januára.

   S pozdravom,
   Team OLO

 17. Branislav Vartik píše:

  Dobry den, dakujeme za vyborne spravy. Mam vsak istu nejasnost – povedzme pri plastoch: ak vylozim 2ks 120L zltu nadobu + 1ks zlte vrece, je to v poriadku a nadoby budu vysypane a aj vreco vyvezene? Za odpoved vopred dakujem.

  • OLO píše:

   Dobrý deň,
   áno, posádka zoberie všetky vrecia (v nádobe, príp. vedľa nej), ale musia to byť tie, ktoré ste obdržali na tento účel; brandované vrecia s logom OLO a mesta Bratislava.
   S pozdravom, Team OLO

 18. viera píše:

  nekvalitné vrecia

  • OLO píše:

   Dobrý deň,
   kontaktuje prosím naše zákaznícke centrum na zakazka@olo.sk, zabezpečia Vám dodanie nových vriec.
   S pozdravom, Team OLO

 19. Ing.Igor Taraba píše:

  dobry den
  absolutne nesuhlasim s formou separovaneho zberu do plastovych vriec z tychto dovodov :
  1. napozili ste dalsiu ulohu na obcana, vsetko si mame davat do kalendara, aby sme neza budli na to
  2. musi sa to dat na ulicu do 7:00, ked sa oneskorite, amte smolu
  3. ked vylozite vecer von vrecia, casto poloopiti spoluobcania rozkopu vrecia a vznikne neporiadok na ulici,
  a kedze mame v Bratislave veternu oblast, lieta odpad po celej ulici
  4. ak ste mimo Bratislavu v uvedenych dnoch, nemozete odpad
  nikde dat
  5. kedze sa separuje iba papier a PVC, je to 50% cinnost, kedze sklo, textil a kovy sa neseparuju
  6. ked chcete vyuzit odpadovy dvor stratite 45 min pri cakani + doprava
  zaver : myslel som si, ze ked budu mestu vladnut mladi ludia, co videli svet, tak nas posunu v zivotnom prostredi dopredu a tymto “ ruskym“ sposobom dozadu, co cloveka obtazuje. este raz, nesuhlasim s takymto separovanym odpadom. zdravi vas ing.igor taraba , bartoňova 2

  • OLO píše:

   Dobrý deň,
   všetky informácie nájdete v letáku alebo na stránke hlavného mesta https://bratislava.sk/sk/harmonogram-zberu-triedeneho-odpadu-2021-pre-rodinne-domy-v-mestskych-castiach-v-prvej-etape
   Riadne uzatvorené vrecia, od nového roka 2021 aj vhodnú nádobu, môžete vyložiť deň vopred.
   Triedenie skla a textilu zostáva v pôvodnom režime.
   Tento druh odpadu môžete priniesť na Zberný dvor OLO na Starú Ivanskú cestu 2 od pondelka do soboty v čase od 8.00 do 18.00.

   Pri zavádzaní prvej etapy vrecového zberu triedeného odpadu sme vychádzali zo skúseností z iných miest Slovenska a blízkych krajín. V druhej etape sa pracovná skupina zložená z pracovníkov magistrátu, zvozovej spoločnosti a organizácie zodpovednosti výrobcov snažili zapracovať podnety od občanov vychádzajúc aj zo špecifických podmienok hlavného mesta Bratislavy. Veríme, že v tretej etape bude systém nastavený optimálne.
   S pozdravom, Team OLO