Home » Tlačové správy » OLO otvára druhú prevádzku obľúbeného KOLO – Bratislavského centra opätovného použitia, a to už 7. júna v Karlovej Vsi
Publikované: 03.06.2024

Bratislava, 3. jún 2024 – Hlavné mesto a spoločnosť OLO otvárajú ďalšiu prevádzku KOLO – Bratislavského centra opätovného použitia. Nové KOLO plní úlohu predchádzania vzniku odpadu a zároveň so sebou prináša oživenie Jurigovho námestia. Od 7. júna sa KOLO Karlova Ves stane plnohodnotným re-use centrom, kde môžu obyvateľky a obyvatelia priniesť veci, ktoré už nepotrebujú a za symbolický  príspevok si naopak odniesť to, čo sa im zíde. Interiér prevádzky navrhli a zrealizovali mladé talenty Fakulty architektúry a dizajnu STU, spolu s Bellušovými ateliérmi.

 Hlavné mesto a spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu a.s (OLO) prichádzajú s KOLO – Bratislavským centrom opätovného použitia do Karlovej Vsi, čím sa približujú nielen Karlovešťankám a Karlovešťanom, ale aj obyvateľstvu okolitých mestských častí. Druhá prevádzka KOLO sa nachádza v priestore bývalého OD Kotva na Jurigovom námestí a posledné mesiace slúžila len ako zberné miesto predmetov. Už v piatok, 7. júna 2024 sa o 11:30 otvoria brány nového KOLO a prvé návštevníčky a návštevníci si budú môcť predmety aj odniesť.

KOLO v Karlovej Vsi bude nielen environmentálne, ale aj sociálne prínosné, edukatívne a komunitné

 KOLO je predovšetkým prostriedkom na predchádzanie vzniku odpadu. Plní však aj dôležitú sociálnu funkciu a materiálne  podporuje organizácie, ktoré pracujú s núdznymi. „V  našej prvej prevádzke KOLO Ružinov dali obyvateľky a obyvatelia do obehu úžasných 210 ton vecí. Aj KOLO Karlova Ves slúžilo od februára tohto roka ako zberné miesto a vyzbierali sme viac ako 13 ton vecí. Organizáciám venujúcim sa ľuďom v núdzi sme doposiaľ venovali takmer 10 ton materiálnej pomoci. Komunitu okolo KOLO tvoríme aj organizovaním upcyklačných workshopov, edukatívnych prednášok a cirkulárnych stretnutí v KOLO HUB – osvetovom a kreatívnom centre. KOLO je živým a prospešným mestským projektom a my máme nesmiernu radosť, že ho môžeme priblížiť ľuďom v ďalšej časti Bratislavy,“  hovorí Martina Čechová, manažérka cirkulárnej ekonomiky OLO. 

Interiér nového KOLO navrhli a zrealizovali mladí študenti a študentky Fakulty architektúry a dizajnu STU, spolu s Bellušovými ateliérmi. Zo starého, dlhodobo nevyžívaného priestoru tak vzniklo vďaka mladým talentom moderné a príjemné miesto pre obyvateľstvo Karlovej Vsi a okolitých mestských častí. Dizajnovým unikátom je knižnica do tvaru písmena „S“. ,,Som rád, že vzniká ďalšie KOLO, ktoré môžeme dopriať Karlovešťanom, ale rovnako aj obyvateľom okolitých mestských častí. Verím, že aj toto miesto sa stane živým komunitným centrom. A už teraz sa teším na pokračovanie tohto projektu a ďalšie nové KOLO, pretože ide o fantastický projekt, ktorý spája ekologický aj ľudský rozmer. Jeho obľúbenosť napokon potvrdzujú aj čísla, či už je to viac ako 164 000 návštev doteraz jediného centra opätovného použitia v Ružinove, ale aj tony predmetov, ktoré doň Bratislavčania odovzdali a dali im tak druhú šancu, hovorí námestník primátora Bratislavy, Jakub Mrva.

Karloveské KOLO poslúži na zber aj kolovanie predmetov. Sídli na Jurigovom námestí, v dobrej dostupnosti MHD

 KOLO Karlova Ves bude otvorené tri dni v týždni, štvrtok a piatok od 14:00 do 18:00 a v sobotu od 10:00 do 16:00. V blízkosti OD Kotva na Jurigovom námestí, kde sa nachádza nové KOLO, je zastávka MHD Riviéra, s linkami električiek č. 4 a 9, autobusov č. 29, 32, či trolejbusovej linky č. 33.

 Návštevníčky a návštevníci môžu ako do KOLO Ružinov, tak aj do KOLO Karlova Ves priniesť veci, ktoré im už neslúžia a za odporúčaný príspevok do verejnej zbierky si naopak odniesť to, čo potrebujú. 

Prostredníctvom KOLO dostáva druhú šancu široké portfólio rôznych predmetov

 Predmety určené na opätovné použitie musia byť pred odovzdaním čisté, zachovalé, funkčné a kompletné. KOLO v Karlovej Vsi na rozdiel od KOLO v Ružinove z kapacitných dôvodov neprijíma nábytok. Ak majú obyvateľky a obyvatelia nepotrebný nečalúnený nábytok, môžu ho odovzdať v KOLO Ružinov. Obe prevádzky KOLO z hygienických dôvodov vôbec neprijímajú čalúnený nábytok. Všetky ostatné funkcie obľúbeného re-use centra, na ktoré sú obyvateľky a obyvatelia zvyknutí z KOLO Ružinov, sa premietajú aj do nového KOLO Karlova Ves.

KOLO v Karlovej Vsi neprijíma oblečenie, obuv, posteľné matrace, čalúnený nábytok, elektronické zariadenia (okrem funkčných svietidiel, ktoré idú do zástrčky), drevené kuchynské vybavenie, zaváraninové poháre, fľaše na pitie, farby a chemikálie.  

KOLO Karlova Ves, Jurigovo námestie prijíma: 

knihy, časopisy, CD aDVD    

spoločenské hry ahračky ako autíčka, autodráhy bábiky, figúrky, lopty, drevené hračky, skladačky, atď.     

detský sortiment ako kočíky, autosedačky, detské hojdačky, bazény, chodúľky, ohrady, sedačky na bicykel, nosiče, atď.     

kuchynské potreby (nie elektronické) ako taniere, poháre, príbor, džbány, misy, hrnce, panvice, strúhadlá, iné ako drevené náradie (kovové či plastové naberačky, metličky, liatinové platne), sklenené či plastové dózy na skladovanie potravín (s viečkami/vrchnákmi), atď.     

domáce azáhradkárske potreby (nie elektronické) ako skrutkovače, kladivá, vedrá, lopaty, lopatky, hrable, hrabličky, atď.     

kancelárske aškolské potreby ako školské tašky, kompletné sady farbičiek či fixiek, prázdne zošity, farby, štetce, peračníky, vrecká na prezuvky, atď.     

chovateľské potreby ako prepravky na prevoz zvierat, koterce (bez matracov a čalúnenia), vôdzky, obojky, búdy, klietky, akváriá, atď.     

športové potreby ako zjazdárske lyže, bežky, topánky na bežky, lyžiarky, korčule (inline, kolieskové, na ľad,…), tenisové a bedmintonové rakety, sánky, boby, lopty, nafukovačky, činky, prilby na rôzne športy, atď.    

dekoračné predmety, obrazy 

bicykle, kolobežky, odrážadlá, trojkolky,atď.    

hudobné nástroje (nie elektronické) ako strunové nástroje (gitary, ukulele,…), strunové nástroje, dychové nástroje, stojany, obaly na nástroje, atď.     

svietidlá, ktoré idú do zástrčky  

Viac informácií na www.olo.sk/kolo.  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *