Home » Tlačové správy » Návštevníci júnového Mestského bazára ušetrili Bratislavu o viac ako 4 tony potenciálneho odpadu
Publikované: 21.06.2022

Bratislava, 21. jún 2022 – Prvý júnový víkend sa v priestoroch Komunálneho podniku Bratislavy konal v poradí piaty Mestský bazár, ktorý navštívilo viac ako 1 500 ľudí. Tí si odniesli približne 4 tony predmetov z druhej ruky za viac ako 10 000 eur. Tieto financie sú uložené na transparentom účte a budú použité na vytvorenie stabilného bratislavského centra opätovného použitia, ktoré plánuje spoločnosť OLO a hlavné mesto otvoriť už túto jeseň.

Centrálu OLO a vybrané zberné miesta v jednotlivých mestských častiach navštívilo počas štyroch týždňov pred júnovým Mestským bazárom 390 ľudí. Spolu priniesli približne 7 ton vecí na opätovné použitie. Počas víkendu 4. a  5. júna 2022 si návštevníci Mestského bazára odniesli domov skoro 4 tony predmetov v celkovej sume 10 365,40 €. Všetky príspevky sú vedené na transparentnom účte:

https://www.transparentneucty.sk/#/ucet/SK2609000000005171636209

Počas všetkých piatich Mestských bazárov sa podarilo vyzbierať 50 054,47 eur.

„O Mestský bazár sa zaujíma čoraz viac ľudí, čo možno vidieť ako na množstve darovaných vecí, ktoré hľadajú nových majiteľov, tak aj na počte návštevníkov, ktorí si veci kupujú za symbolický príspevok. Táto dôvera na oboch stranách nás veľmi teší. Sme radi, že sa tento systém predchádzania vzniku odpadu u obyvateľov a obyvateliek Bratislavy ujal,“ uviedla Ivana Maleš z oddelenia životného prostredia magistrátu hlavného mesta.

Priamo v areáli komunálneho podniku prebiehal aj workshop základnej údržby bicykla, a to pod záštitou Cyklo Kuchyne. Dospelí i detskí návštevníci Mestského bazára si tak mohli spraviť základný servis všetkých dôležitých súčastí bicykla.

Aj piaty Mestský bazár bol spätý s pomocou ženám a deťom, ktoré prišli z Ukrajiny. Na úžitok im padli najmä praktické veci ako kuchynské potreby, dosky na žehlenie a iné potreby do domácnosti. Podobnými vecnými darmi sme pomohli aj niekoľkým miestnym neziskovým organizáciám. Špeciálne poďakovanie patrí aj klientom OZ Vagus, ktorí nás opäť podporili pri realizácii Mestského bazára.

Hlavným cieľom Mestského bazára je predchádzanie vzniku odpadu a šetrenie prírodných zdrojov. Stabilné bratislavské reuse centrum plánuje spoločnosť OLO a hlavné mesto v spolupráci s mestskými organizáciami a inými subjektami otvoriť už na jeseň 2022. Pôjde o jedno z prvých takýchto centier na Slovensku a jeho pilotným projektom sú práve podujatia Mestský bazár. Okrem predaja predmetov sa budú v jeho priestoroch organizovať aj edukačné aktivity či prevádzka zdieľanej dielne na opravu použitých predmetov.

Všetky informácie k podujatiu Mestského bazára nájdete na www.olo.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *