Home » Tlačové správy » Na bratislavských podujatiach bude OLO zbierať aj cigaretové ohorky. Vzniknú z nich asfaltové cesty
Publikované: 20.12.2023

Bratislava, 20. december 2023 – Hlavné mesto, zberová spoločnosť OLO, spoločnosť SPAK-EKO a recyklátor EcoButt rozširujú od nového roka zber odpadu na bratislavských podujatiach o nádoby na cigaretové ohorky. Tento odpad z bežných a elektronických cigariet sa spracuje na prímes do asfaltových ciest. Ide o krok, vďaka ktorému bude Bratislava opäť o niečo čistejším a cirkulárnejším mestom. Iniciátori projektu informujú aj o tom, ako správne nakladať s rôznym odpadom produkovaným fajčiarmi.

Hlavné mesto, mestský podnik Odvoz a likvidácia odpadu a.s. (OLO) v spolupráci so spoločnosťami SPAK-EKO a.s. a EcoButt s.r.o. pridávajú na podujatia v Bratislave k nádobám na plastové obaly / kovové obaly / nápojové kartóny, sklo, papier, kuchynský bioodpad a zmesový komunálny odpad aj špeciálnu nádobu na cigaretové ohorky. „Máme radosť, že Bratislavčankám a Bratislavčanom môžeme vytvoriť ďalší priestor, ako naložiť s odpadom o niečo zodpovednejšie. Pilotný zber ohorkov sme spustili už počas decembra na vianočných trhoch. Ak návštevníci a návštevníčky festivalu, behu, trhu či iného mestského podujatia vhodia cigaretový ohorok do špeciálnej nádoby, prispejú nielen k čistejšiemu životnému prostrediu, ale i materiálovému zhodnoteniu tohto druhu odpadu,“ hovorí Martina Čechová, manažérka cirkulárnej ekonomiky OLO.

Viac ako polovica ohorkov z cigariet končí na zemi. V cigaretových filtroch sa pritom nachádzajú toxické a karcinogénne látky, ktoré vplyvom dažďov kontaminujú pôdu, vodu aj ekosystém rastlín a živočíchov. „Filtre z cigaretových ohorkov vyzbierané na bratislavských podujatiach dokážeme zrecyklovať na Acetyl-celulózové vlákna, ktoré poslúžia ako prímes do asfaltových ciest. Primárnu surovinu tak môžeme nahradiť druhotnou surovinou vyrobenou z odpadu. Prvá cesta z recyklovaných cigaretových ohorkov vznikla v Žiari nad Hronom a ide o svetový unikát. V trende budovania ciest z odpadu budeme môcť pokračovať aj vďaka spolupráci obyvateľov, ktorí využijú špeciálne nádoby na zber cigaretových ohorkov,“ hovorí Hugo Repáň, konateľ EcoButt, s.r.o.

„Do nádob na zber cigaretových ohorkov patria ako ohorky z bežných cigariet, tak aj tie zo zariadení na nahrievaný tabak. Tekuté náplne do e-cigariet a Vappe patria do čiernych nádob na zmesový komunálny odpad. Jednorazové aj nabíjateľné obaly z e-cigariet je potrebné odovzdať ako elektro-odpad na zberný dvor,“ dodáva Miroslav Jurkovič, výkonný riaditeľ SPAK-EKO, a.s.

Od roku 2024 budú špeciálne nádoby na zber ohorkov súčasťou podujatí v hlavnom meste. Akcie pod záštitou primátora Bratislavy budú mať tieto nádoby k dispozícii automaticky. Organizátori ostatných podujatí si môžu túto službu objednať z ponuky zberných nádob od spoločnosti OLO na stránke www.olo.sk. Zber cigaretových ohorkov je ďalším krokom, ktorý posúva mesto na ceste k cirkularite.

 

 

2 komentáre

 1. Zuzana Andraščíková píše:

  sme silní fajčiari, ohorky z cigariet tiež triedime – ale už dávno som čakala, či sa budú dať do nejakých špeciálnych nádob. Potešilo ma, že aspoň na podujatiach sa o tom uvažuje, ale nedali by sa dať takéto nádoby aj do zberných dvorov? Ja som síce dlhoročný fajčiar, ale na ulici nefajčím a ak si niekde sadnem na lavičku, tak mám stále so sebou kabelkový popolník /veľa ľuďom som na smiech/, lebo máločo ma tak rozčuľuje ako ohorky cigariet všade na zemi. Ale tie nádoby v zberných dvoroch by ma naozaj potešili. S pozdravom
  Andraščíková

  • zuzka píše:

   Dobrý deň,
   ďakujeme za Váš nápad, podnietil nás zamýšľať sa aj týmto smerom. Zároveň nás teší záujem o triedenie odpadu a Váš prístup k nakladaniu s cigaretovými ohorkami by mohol byť príkladom aj pre ostatných fajčiarov.
   Ak by sme túto možnosť do budúcna na našich zberných dvoroch uplatnili, budeme ju určite komunikovať aj verejnosti.
   S pozdravom, Tím OLO

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *