Home » Odpad z cintorínov

Odpad z cintorínov

BLÍZKYCH SI MÔŽEME UCTIŤ AJ S OHĽADOM NA ŽIVOTNÉ PROSTREDIE.

AKO PRISPIEŤ K ČISTÝM, PEKNÝM A UDRŽATEĽNÝM CINTORÍNOM? 

V roku 2022 sa len z bratislavských cintorínov vyviezlo viac ako 2 000 ton odpadu, najviac z toho, pochopiteľne, v dušičkovom období. Na väčšine slovenských cintorínov sa pritom odpad triedi nesprávne alebo vôbec. Zatiaľ, čo v  Bratislave a Košiciach sa môže cintorínsky odpad zhodnotiť napríklad v Zariadeniach na energetické využitie odpadu (ZEVO), ostatné mestá a obce ho skládkujú. Takmer 90 % odpadu vyprodukovaných na miestach posledného odpočinku je pritom recyklovateľných a dá sa opätovne využiť ako druhotná surovina.  

NAKUPUJME ZODPOVEDNE, VOĽME PRÍRODNÉ ALTERNATÍVY  

Koreňom problému s odpadom na cintorínoch sú materiály ozdôb, ktoré sa na Slovensku zvyknú nosiť na hroby. Cintorínsky sortiment sa väčšinou skladá z rôznych druhov materiálov – plastov, textilu, lepidiel, drôtov či sadry. Tie sa od seba oddeľujú len veľmi ťažko alebo sa nám to jednoducho nechce robiť. A tak sa z dekorácii stáva nerecyklovateľný odpad.  Cintoríny sú prírodou v meste. Nenosme do nej odpad, zvoľme radšej prírodné, v mnohých prípadoch cenovo dostupnejšie alternatívy. 

ŽIVÉ/SUŠENÉ KVETY A PLODY NAMIESTO UMELÝCH ARANŽMÁNOV  

Umelé ikebany, kytice možno nahradiť živými alebo sušenými kvetmi zo záhrady či lokálneho kvetinárstva. Obzvlášť problematické sú ikebany z umelých kvetov zakotvené v betóne či sadre.  Na vence sa dá použiť slamený či prútený základ a ako ozdoby poslúžia šišky, suché trávy, konáriky, šípky, ihličie. Namiesto drôtu poslúži lyko alebo ľanový špagát.  

 

SVIEČKY ZO SÓJE/VČELIEHO VOSKU NAMIESTO PARAFÍNOVÝCH/ELEKTRONICKÝCH SVIEČOK  

Parafínové sviečky možno vymeniť za tie zo sóje či včelieho vosku a ich plastový alebo hliníkový obal za sklenené poháriky zo zaváranín. Náhradné náplne sa dajú kúpiť napríklad v bezobalovom obchode. 

Elektrické LED sviečky vystavené poveternostným podmienkam majú krátku životnosť, ohrozujú pôdu a vodu a navyše zvyšujú riziko požiaru na skládke. V Zariadení na energetické využitie odpadu (ZEVO) môžu vybuchnúť. 

 

TRIEĎME SPRÁVNE, DAJME ODPADU NA CINTORÍNOCH DRUHÚ ŠANCU

V téme cintorínskeho odpadu je taktiež potrebné osvojiť si dobré triediace návyky, pretože len správne vytriedený odpad môže byť ďalej spracovaný. Spoluprácou OLO, MARIANUM – Pohrebníctvo mesta Bratislavy, NATUR-PACK a CEEV Živica vznikli praktické rady a tipy, ako správne triediť odpad z cintorínov. 

Príručku o triedení odpadov na cintorínoch si stiahnite TU

 

Ako správne triediť odpad z cintorínov?
INFRAŠTRUKTÚRA TRIEDENIA ODPADU NA CINTORÍNOCH SA BUDUJE POSTUPNE  

V súčasnosti je infraštruktúra na triedenie cintorínskeho odpadu vybudovaná na troch bratislavských cintorínoch v správe MARIANUM – Cintorín Vrakuňa, Cintorín Prievoz a Cintorín Petržalka. Počas tohtoročného sviatku Pamiatky zosnulých pribudnú dve dočasné triediace stanice - na Cintoríne Podunajské Biskupice a v Urnovom háji pri Krematóriu. 

V nasledujúcich rokoch plánuje MARIANUM - Pohrebníctvo mesta Bratislavy vybudovať stojiská na všetkých osemnástich bratislavských cintorínoch vo svojej správe, s ohľadom na legislatívne procesy a financie.  

 

PRÍRODNÉ CINTORÍNY NIE SÚ UTÓPIA. AJ NA SLOVENSKU SA UŽ POCHOVÁVA A SPOMÍNA EKOLOGICKY

Zvolenská Záhrada spomienok je prvým prírodným cintorínom na Slovensku, ktorý založila Živica v roku 2017. Popol zosnulých sa ukladá do ekologických urien a kvetinových záhonov. Od roku 2022 sú na tomto mieste možné aj kostrové pohreby pod korunami stromov. Telo je zabalené v jednoduchom rubáši z prírodných tkanín a uložené v drevenej rakve. Na tento cintorín možno prinášať len živé, neviazané kvety a bezobalové sviečky, ktoré plávajú v kamennom diele na hladine vody. Prirodzenou súčasťou tohto cintorínu sú aj včelie úle. Na podobných ekologických princípoch funguje aj Les spomienok v Košiciach či Háj pokoja v Bratislave, ktorý je pod záštitou MARIANUM.  

 

 

PARTNERI PROJEKTU