Home » Info » Kam patrí sklo?
Publikované: 21.09.2020

Sklo môžeme recyklovať donekonečna bez akejkoľvek straty jeho kvality, opakovaným tavením nestráca svoje vlastnosti. Pri samotnej recyklácii, pri využití recyklátu – sklených črepov sa ušetrí až 40 % energie (dodaného tepla) oproti použitiu primárnych surovín, zredukuje sa znečistenie ovzdušia o cca 20 %vody o cca 50 % v porovnaní s výrobou skla z primárnych materiálov.
Celý proces si môžete pozrieť na https://ciernalabut.sk/5568/sklo-je-jediny-material-ktory-sa-da-recyklovat-donekonecna-boli-sme-sa-pozriet-ako-sa-to-robi/

Na rozdiel od iných obalových materiálov, sklo nevypúšťa žiadne látky a nenasáva vône do/z potravín a nápojov. V hierarchii odpadového hospodárstva má znovupoužívanie väčšiu prioritu ako recyklácia; ak je to možné, vratné sklenené obaly odovzdávajte späť do obchodu.

Sklo by sa v prírode rozkladalo až 4000 rokov.

 

Do zelenej zbernej nádoby na sklo patria: neznečistené sklenené fľaše a obaly, sklenené poháre, sklenené vázy a črepy.

Do zelenej zbernej nádoby na sklo nepatria: znečistené sklo, zrkadlá, autosklo, drôtené sklo, porcelán, keramika, žiarovky, tabuľové sklo, sklo kombinované s inými látkami (lepené sklo), laboratórne sklo.

 

Zdroj: https://www.naturpack.sk/sluzby/verejnost/ako-triedime-jednotlive-druhy-odpadu/sklo-triedenie-a-recyklacia-skla/

 

Zdroje:

https://www.naturpack.sk/novinky/sklo-popularno-naucny-material-pre-pouzitie-partnerskymi-samospravami-natur-packu/

https://ciernalabut.sk/5568/sklo-je-jediny-material-ktory-sa-da-recyklovat-donekonecna-boli-sme-sa-pozriet-ako-sa-to-robi/

https://www.odpady-portal.sk/Dokument/105338/ako-prebieha-recyklacia-skla-pozrite-si-ako-recykluje-sklo-vetropack-nemsova.aspx

https://www.vetropack.sk/sk/sklo/recyklacia/

https://www.naturpack.sk/sluzby/verejnost/ako-triedime-jednotlive-druhy-odpadu/sklo-triedenie-a-recyklacia-skla/

https://www.triedenieodpadu.sk/sklo/

8 komentárov

 1. Igor píše:

  Dobrý deň,
  Ako je to s tabulovym sklom? Ani ked ho rozbijem na drobne crepy nesmie ist do zelenej nadoby? Mam ho dat do cierneho kontajnera?
  Dakujem, Igor

  • OLO píše:

   Dobrý deň,
   zelená nádoba na sklo je určená hlavne na sklené fľaše, poháre, prípadne úlomky tabuľového skla, sklenené črepy.
   Tabuľové sklo z okien a dverí vo väčšom množstve môže obyvateľ Bratislavy bezplatne odovzdať v našom zbernom dvore na Starej Ivanskej ceste 2.
   Ďakujeme za prejavený záujem o triedenie odpadu a ochranu životného prostredia.

   S pozdravom, Team OLO

 2. Branislav píše:

  Dobrý deň, čo v prípade ak mám farebnú sklenenú fľašu od oleja. Správne to chápem že ju mám hodiť do zmesového koša?
  Ďakujem za odpoveď.

  • OLO píše:

   Dobrý deň,
   nie, farebná sklenená fľaša od oleja patrí do zelenej zbernej nádoby na sklo.
   Triedeniu odpadu v Bratislave sa venuje dokument Alchýmia triedenia komunálneho odpadu, ktorý nájdete na pod odkazom Alchýmia odpadov.
   Ďakujeme, že triedite odpad a pomáhate tak ochrane životného prostredia.

   S pozdravom, Team OLO

 3. Blažík Tibor píše:

  Kde zmizla odpadová nádoba na sklo ktorá bola na ulici Nad lomom v Bratislave? Na papier a plast máme sáčky, ale čo s dôležitým odpadom sklom?

  • OLO píše:

   Dobrý deň,
   z dôvodu zmeny v systéme zberu triedeného odpadu z rodinných domov boli následne zrušené zberné hniezda. Nakoľko zberné hniezdo Nad lomom bolo vyhodnotené ako veľmi znečisťované, bolo rozhodnuté, že bude odobratý aj zvon na sklo a zberné hniezdo úplne zrušené. Sklo môžete naďalej vyhadzovať na zberných miestach na týchto uliciach v Starom Meste:
   Hroboňova, 2x Radvanská, 2x Prokopa Veľkého, Sokolská, Mudroňova, Révová, Okánikova, Krčméryho, Timravina, Mošovského, Boženy Němcovej, Bartókova, Drotárska cesta, Jánošíkova, Smrečianska, Žižkova, Búdkova cesta a Gaštanová

   S pozdravom, Team OLO

 4. Maria píše:

  Ked je sklo hlupakmi odhodene do cierne nadoby, da sa z popola este dotriedit? Robite to? Dakujem

  • OLO píše:

   Dobrý deň,
   naša triediaca linka z odpadu vznikajúceho po spálení vytriedi okrem železných a neželezných kovov aj sklo. To následne putuje na druhotné spracovanie.
   S pozdravom, Team OLO