Home » Tlačové správy » Začíname digitalizovať zberné nádoby!
Publikované: 27.05.2021

Bratislava, 27. máj 2021 – Spoločnosť OLO a.s. v spolupráci s mestom Bratislava začína v máji digitalizovať zberné nádoby. Na nádoby sa umiestnia RFID štítky a následná pasportizácia sprehľadní štruktúru vlastníkov a pripraví nádoby pre zber ďalších informácií potrebných pre efektívnejšie nastavenie systému zvozu odpadu. Digitalizácia nádob bude doplnená osadením snímacích zariadení na zberové vozidlá, čo umožní automatické zaznamenanie výsypu nádoby ako aj súradnice miesta výsypu.

Jedným z prvých krokov v rámci projektu je tzv. „inventarizácia a pasportizácia“ všetkých zberných nádob v správe spoločnosti OLO, čo predstavuje 85 tisíc nádob.

Štítok na nádobe bude v kombinácii so snímacím zariadením namontovaným na zberovom vozidle slúžiť na potvrdenie výsypu nádoby, budú v ňom aktualizované prípadné zmeny údajov a tiež zabezpečí sledovanie životného cyklu nádoby. Označovanie sa netýka žltých a modrých vriec určených na zber triedeného odpadu z rodinných domov.

Ako prvé  budú mať RFID štítok nádoby v skladových priestoroch OLO, aby všetky nádoby, ktoré pôjdu do obehu, už boli označené. Inštalácia štítkov v prvých mestských častiach Rusovce, Čunovo a Jarovce bude prebehať od 31.05.2021. V nasledujúcich etapách postupne označíme nádoby v mestských častiach podľa harmonogramu, ktorého kritériom bol počet rodinných domov v danej mestskej časti a ako posledné budú označené nádoby v mestskej časti Staré Mesto, ktorá je špecifická vzhľadom na zástavbu, hustotu aj prístup k nádobám. Zberné nádoby budú označené RFID štítkom v deň odvozu odpadu jednotlivých nádob podľa harmonogramu. Je potrebné, aby zberné nádoby, ktoré obyvatelia využívajú (čierna, hnedá, žltá, modrá, zelená) nechali prístupné, pokým nebudú opatrené RFID štítkom. O etapách pasportizácie bude OLO priebežne informovať dotknuté mestské časti a ich obyvateľov. Z pohľadu obyvateľov Bratislavy je digitalizácia bezplatná.

Ďalšou súčasťou projektu bude inštalácia sledovacieho zariadenia (Watch Dog) na všetky zberové vozidlá, teda celkovo 92 áut. Toto zariadenie automaticky zaznamenáva všetky úkony realizované v priebehu zvozu odpadu, identifikuje nádoby oprávnené na zvoz, dátum, čas a GPS súradnice miesta výsypu. Analýza dát v centrálnom informačnom systéme OLO bude prebiehať v niekoľkých etapách do februára 2022.

Po úspešnom ukončení pasportizácie dôjde k vyhodnoteniu zozbieraných údajov, k návrhu nových efektívnejších procesov a voľbe technológií, ktoré umožnia mestskej spoločnosti OLO vytvoriť systém nakladania s odpadmi, ktorý prinesie obyvateľom kvalitnejšiu službu.

Projekt je spolufinancovaný z programu Európskej únie pre výskum a inovácie Horizon2020.

6 komentárov

 1. Michal píše:

  Dobrý deň, po druhom vyprázdnení hnedej nádoby odpadla tabuľka s QR kódom a nakoľko som ju nenašiel na ulici, tak musela vypadnúť rovno do auta. Neexistuje obojstranná páska, ktorá by vydržala ohnutý tvar kontajnera, dážď, slnko, tak teraz je moja plastová tabuľka niekde na skládke bio odpadu. Treba ich buď naskrutkovať, alebo nanitovať, ale nie obojstrannou páskou nalepiť. To nikdy nedrží. Ako mám teraz požiadať o novú?

  • OLO píše:

   Dobrý deň,
   Vašu požiadavku sme posunuli kompetentným pracovníkom.

   S pozdravom,
   Team OLO

 2. Andrea píše:

  Dobry den, chapem, ze mate toho vela, ale aspon keby ste odhad na ciernu nadobu vedeli, lebo tiez ju mane od piatka vonku (ako jediny naokolo) a okoloiduci nam tam hadzu odpad. Zltu nadobu ste oznacili do cca 3 dni.

  • OLO píše:

   Dobrý deň,
   digitalizáciou prechádza bezmála 85 000 zberných nádob, označovanie RFID štítkom prebieha počas každého odvozu. Vzhľadom na množstvo nádob, štítkovanie bude prebiehať priebežne do konca roka 2021.
   V tejto súvislosti Vás prosíme o trpezlivosť, Vaša nádoba bude označená.

   Ďakujeme za spoluprácu

   S pozdravom, Team OLO

 3. Katarina Pastekova píše:

  Dobry, v piatok, ked nam vynasaju odpad, sme nechali nadoby vonku. Je utorok a stale ziadne „znackovanie“ neprebehlo. Uz sme dali nadoby aj dnu. Tak ako to je? Kedy budu v Rusovciach znackovat? Dakujem. K. Pastekova

  • OLO píše:

   Dobrý deň,
   digitalizáciou prechádza bezmála 85 000 zberných nádob, označovanie RFID štítkom prebieha počas každého odvozu. Vzhľadom na množstvo nádob, štítkovanie bude prebiehať priebežne do konca roka 2021. Predpokladaný termín ukončenia prác vo Vašej mestskej časti je júl 2021.
   V tejto súvislosti Vás prosíme o trpezlivosť, Vaša nádoba bude označená.

   Ďakujeme za spoluprácu

   S pozdravom, Team OLO