Home » Tlačové správy » Vďaka Mestskému bazáru sa Bratislave podarilo ušetriť 4,5 tony odpadu
Publikované: 14.10.2020

Bratislava, 13. októbra 2020 – Na Mestský bazár do priestorov komunálneho podniku na Bazovej prišlo počas uplynulého víkendu 900 návštevníkov za prísnych protiepidemiologických opatrení. Za nákup vyzbieraných vecí, ktoré tvorili spolu približne 4,5 ton, prispeli dohromady sumou takmer 9-tisíc eur. Vyzbierané financie budú uložené na transparentom účte a budú použité na vytvorenie stabilného centra opätovného použitia  KOLO.

„Chcem poďakovať jednak nášmu tímu, ktorý sa projektu venoval, partnerom podujatia, ale hlavne ľuďom, ktorí do bazáru priniesli veci a darovali ich na správny účel. Som nesmierne rád, že sa nám takto spolu darí robiť naše mesto ekologickejšie,“ povedal primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Pilotné podujatie sa konalo v obmedzenom režime vychádzajúc z platných nariadení hlavného hygienika za prísneho dodržiavania hygienických opatrení. Počas víkendu sa ľuďom podarilo na Mestskom bazáre získať za symbolické ceny približne 3 000 znova použiteľných vecí. Celková hodnota vyzbieranej sumy predstavuje 8 276,- eur a už v najbližších dňoch bude presunutá na tento transparentný účet:

https://www.transparentneucty.sk/#/ucet/SK2609000000005171636209.

Darované veci, ktoré sa nepredali počas podujatia, boli ponúknuté mestským organizáciám sociálneho charakteru – napríklad centru pre deti a rodiny Repuls, zariadeniam pre seniorov a takisto aj neziskovým organizáciám zo sociálneho sektoru, ktoré si z nich budú môcť bezplatne vybrať, čo potrebujú. Zvyšné veci budú presunuté na ďalší bazár.

Do pilotného projektu Mestský bazár sa zapojili viaceré mestské organizácie, a to Odvoz a likvidácia odpadu, Metropolitný inštitút Bratislavy, Bratislavské kultúrne a informačné stredisko a organizácie OZ Punkt, OZ Vagus, ktorého klienti pomáhali pri realizácii podujatia a obchodný reťazec IKEA, ktorý zapožičal na podujatie svoje nákupné tašky. Takmer 15 ton použiteľných a funkčných vecí vyzbieralo spolu 417 ľudí za mesiac september.

Hlavným cieľom Mestského bazáru je podpora znižovania  množstva odpadu a šetrenie prírodných zdrojov. To bude cieľom aj stabilného Bratislavského centra opätovného použitia, ktoré už funguje ako nezisková organizácia s názvom KOLO. Aktuálne prebieha výber vhodného priestoru, ktorý by umožnil okrem predaja predmetov aj organizáciu edukačných podujatí či prevádzku zdieľanej dielne na opravu použitých predmetov. Ide o jedno z prvých takýchto centier na Slovensku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *