Home » Oznamy » V siedmich mestských častiach prechádzame na nový systém zberu triedeného odpadu z rodinných domov

V siedmich mestských častiach prechádzame na nový systém zberu triedeného odpadu z rodinných domov

Do prvej etapy vrecového systému zberu triedeného odpadu od domu k domu budú zapojené bratislavské mestské časti Devín, Devínska Nová Ves, Petržalka, Podunajské Biskupice, Staré Mesto, Vajnory a Vrakuňa. Pri výbere lokalít boli zohľadňované také špecifiká zástavby rodinných domov ako vzdialenosť od miesta spracovania, centrálna zóna kvôli priepustnosti dopravy, geografické charakteristiky aj výskyt problémových zberných hniezd, ktoré umožnia overiť postupy pre zavedenie systému vrecového zberu postupne vo všetkých mestských častiach.

Ako bude prebiehať vrecový zber triedeného odpadu z rodinných domov v prvej etape?

Nový systém je založený na zbere odpadu vo vreciach, ktoré budú v termínoch podľa harmonogramu odvážané raz mesačne. Rolky vriec budú doručovať pracovníci OLO a.s., priamo do rodinných domov.

Prioritou bude odovzdať rolky s vrecami do domácností osobne. Pracovníci OLO zazvonia na zvonček a cez bránu/plot položia balíček s rolkami na váš pozemok, prípadne vám ho zavesia na bránu. Každá domácnosť dostane dve rolky, každú po 25 ks vriec. Na kalendárny mesiac tak na jednu domácnosť pripadnú 2 ks (120 l) modrých vriec na papier a 2 ks (120 l) žltých vriec na plasty, kovové obaly a nápojové kartóny. Počet vriec v rolke vám vystačí na celý rok a ešte budete mať aj rezervu.

Zber vytriedeného skla bude zabezpečený doterajším spôsobom cez zberné hniezda. Na väčšine zberných hniezd už nebudú k dispozícii kontajnery na papier a plasty zbierané spolu s nápojovými kartónmi (tzv. kompozitné obaly resp. viacvrstvové kombinované materiály na báze lepenky) a kovmi.

Počas prvého mesiaca od zavedenia vrecového zberu ešte necháme zberné hniezda dočasne na svojich pôvodných miestach, aby si mohli obyvatelia  postupne zvyknúť na zmenu v systéme zberu.

28 komentárov

 1. Dodo píše:

  Dobrý deň. Vrecia, ktoré sme dostali, sú podľa rozmerov 70 litrové. Budete ich zamieňať za 120 l? Alebo mám požiadať o ich doplnenie? Tiež prosím o častejší odvoz vriec. Zaplnené vrecia s plastmi nemôžem nechať von, aby ich nerozpárali mačky a vnútri nám zapáchajú. Ďakujem.

  • OLO píše:

   Dobrý deň,
   spoločnosť OLO a.s. skutočne namerala, že vrecia mali menší objem; 90 l. V auguste sme situáciu oznámili Organizácii zodpovednosti výrobcov, ktorá vrecia objednávala aj hradila, OZV toto zistenie ďalej riešila s dodávateľom. Aktuálne dodávané vrecia sú už vo veľkosti 120 l. V prípade minutia vriec, môžete požiadať o ďalšie na zakazka@olo.sk.
   Všetky podnety týkajúce sa nového systému zberu triedeného odpadu priebežne vyhodnocujeme a na záver budú poskytnuté komisii ako podklad k vyhodnoteniu prvej etapy.
   S pozdravom, Team OLO

 2. Miki píše:

  Dobrý deň kam teraz s veľkými kartonmi, vacsie krabice, obaly zo spotrebicov, haldy starých tazkych časopisov a pod? Voziť ich niekam na druhý koniec mesta na zberný dvor ich fakt neplanujem. To ste nemohli nechať aspoň zopár zberných miest v starom meste aj na papier, keď nemáte dvor v kazdej mestskej časti?

  • OLO píše:

   Dobrý deň,
   z uvedeného nie je jasné, či ste obyvateľom rodinného alebo bytového domu. Pre Staromešťanov bývajúcich v rodinných domoch boli distribuované vrecia na papier a plast. Stačí, ak staré časopisy vložíte do vriec a tie vyložíte v deň odvozu odpadu. Ak ste obyvateľom bytového domu, obráťte sa na svojho správcu nehnuteľnosti, zabezpečí Vám dostatok zberných nádob. Čo sa týka veľkých kartónov, je potrebné postupovať v zmysle Zákona o odpadoch; objem obalu treba čo najviac zmenšiť a tak vložiť do vreca/zbernej nádoby. Niektorí dodávatelia spotrebného tovaru poskytujú aj odvoz obalov spolu so starým spotrebičom.
   Ak nie ste obyvateľom Bratislavy a zvykli ste nosiť odpad do zberných hniezd na území mesta, odporúčame Vám obrátiť sa na svoju obec. Jedným z hlavných dôvodov prechodu na iný spôsob zberu triedeného odpadu bolo, okrem snahy priblížiť triedenie odpadu k domácnostiam, žiaľ aj zneužívanie zberných hniezd obyvateľmi, pre ktorých neboli určené.
   S pozdravom, Team OLO

 3. Tatiana píše:

  Dobry den. Preco boli prosim v MC Stare mesto odstranene aj zberne nadoby na sklo? Vdaka.

  • OLO píše:

   Dobrý deň,
   na vybraných zberných hniezdach sa odoberali zvony na sklo preto, lebo sa rušilo celé zberné hniezdo. Dôvodom bolo ich zneužívanie obyvateľmi a firmami, pre ktorých neboli určené.
   V prípade, ak požadujete doplnenie týchto nádob, obráťte sa na Oddelenie životného prostredia Vašej mestskej časti alebo magistrátu.
   S pozdravom, Team OLO

 4. martin vasko píše:

  Dobry den OLO, berte prosim toto ako oficialny podnet / poziadavku vyplyvajucu z doterajsej skusenosti s pilotnym zberom separovaneho odpadu.
  Ziadam o castejsi odvoz vriec, dva krat do mesiaca, napr. v den odvozu komunalneho odpadu. Dovod – skladovanie a chranenie vriec v rodinnych domoch.
  Platim tie iste dane a poplatky ako obyvatelia bytovych domov, ktori maju zber aj dva-krat do tyzdna.
  Neargumentujte prosim znecistovanim vzduchu spalinami smetiarskych aut.
  V pripade nezvysenia poctu odvozov, resp. neprisposobenia sa inemu odvozu, napr. komunalnemu / bio odpadu, budu obcania zvazovat ci vobec separovat dalej alebo plne vrecia nedat do komunalnej nadoby…
  S pozdravom,
  Vasko, Devinska Nova Ves

  • OLO píše:

   Dobrý deň,
   interval odvozu vrecového zberu je stanovený v zmysle platného Všeobecne záväzného nariadenia 6/2020. Rozumieme však Vašej požiadavke a určite sa ňou pracovná skupina pod gesciou Magistrátu hlavného mesta SR bude zaoberať. Pripomíname, že poplatok za odvoz triedeného odpadu v zmysle Zákona o odpadoch nie je hradený z miestneho poplatku. K výške tohto poplatku sa spoločnosť OLO a.s. nevyjadruje.
   S pozdravom, Team OLO

 5. martin vasko píše:

  Dobry den Team OLO!
  Aky je vysledok preverenia litraze vriec?
  Zaujima to stovky danovych poplatnikov nutene zapojenych do „vreckoveho“ systemu

  • OLO píše:

   Dobrý deň,
   spoločnosť OLO a.s. skutočne namerala, že vrecia mali menší objem. Bezodkladne sme situáciu oznámili Organizácii zodpovednosti výrobcov, ktorá vrecia objednávala aj hradila, OZV toto zistenie ďalej riešila s dodávateľom. Aktuálne dodávané vrecia sú už vo veľkosti 120 l.
   Ubezpečujeme obyvateľov, že ak naplnia viac vriec, odvezieme všetky, ktoré budú vyložené. V prípade minutia vriec, môžu požiadať o ďalšie.
   S pozdravom, Team OLO

 6. Tomas píše:

  Dobry den.

  Chcel by som sa spytat na vrecia na papier. Jedno vreco ma 120l, co pri plnom vreci papiera predstavuje priblizne 120kg. Prosim vas, kto ma taketo vreco zdvihnut? Myslelo sa pri projekte aj na takuto prakticku vec?

  Suhlasim s tym, ze ludia do triedenych kontajnerov hadzali vsetko mozne a okolie zbernych hniezd vyzera hrozne. Preto vitam akukolvek zmenu, ktora nas posunie vpred. Vo vyspelych zapadnych krajinach maju rodinne domy bud zberne nadoby na triedeny odpad, alebo vrecia na triedeny odpad. Tieto su vsak zvazane dva- alebo styrikrat do mesiaca. Preto by som uvital, aby frekvencia zberu separovanych vriec bola aspon raz za dva tyzdne ako je tomu pri biologicky rozlozitelnom odpade. Z vlastnej skusenosti viem, ze ako domacnost vyprodukujeme velke mnozstvo plastoveho odpadu a len malo komunalneho odpadu. Preto by castejsi zber najma vriec na plastovy odpad daval urcite vacsi zmysel.

  Zaroven by ako motivacia na separovanie urcite pomohlo, aby sa zdvihli poplatky za odvoz komunalneho odpadu.

  Dakujem.

  • OLO píše:

   Dobrý deň,
   priemerné množstvo papiera v 120 l zbernej nádobe po odvážení vychádza na cca 10 kg, väčšiu časť objemu tvorí vzduch.
   Ubezpečujeme občanov, že odvoz odpadu monitorujeme. Tí, ktorí vykladajú viac vriec a snažia sa minimalizovať objem odpadu, majú garantovaný dostatočný zberový objem. Po spotrebovaní dodaných vriec pri ich efektívnom využití, bude kontinuálne zabezpečené dodanie ďalších, stačí sa obrátiť na naše zákaznícke oddelenie mailom na zakazka@olo.sk
   Výšku miestneho poplatku za komunálne odpady určuje Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy.
   S pozdravom, Team OLO

 7. Ingrid píše:

  Dobrý deň prajeme,
  ako je to v prípade, že RD je sídlom právnickej osoby (resp. viacero právnických subjektov)? Majú právo požiadať o vrecia na separovaný zber alebo naďalej majú používať iba zberné hniezda?
  Vopred ďakujeme za odpoveď.

  • OLO píše:

   Dobrý deň,
   právnické subjekty sídliace v rodinnom dome si môžu s našou spoločnosťou uzatvoriť zmluvu o prevzatí odpadov z obalov, katalógové č. 15 01, za účelom jeho zhodnotenia cez našu web stránku https://www.olo.sk/ponuka-sluzieb/objednavka-sluzieb-pre-pravnicke-osoby/, v tomto prípade im budú pridelené zberné nádoby s odvozom 1 x do týždňa. Firma môže kontaktovať naše obchodné oddelenie mailom na obchod@olo.sk a požiadať o preverenie najlepšej služby pre zber triedeného odpadu.
   S pozdravom, Team OLO

 8. Zuzana Stančíková píše:

  Dobrý deň.
  Chcem sa spýtať, ak si na vlastné náklady zabezpečím 240l žltú nádobu na plasty a 120l modrú nádobu na papier vyveziete mi odpad aj z týchto nádob?
  Ďakujem

  • OLO píše:

   Dobrý deň,
   zberné nádoby zabezpečené na vlastné náklady môžete využívať pre vlastné potreby. K odvozu triedeného odpadu sprístupňujte už iba vrecia, ktoré ste obdržali. Pre viac informácií kontaktujte zákaznícke oddelenie mailom na zakazka@olo.sk
   S pozdravom, Team OLO

 9. Leo Maximm píše:

  Ako to bude s tými, ktorí majú vlastný odpadový kôš (žltý a modrý)? Bude sa naďalej odvážať každý týždeň, alebo ich zoberiete a budú sa odvážať len vrecia?

  Leo

 10. legnaw píše:

  Dobry den, mam na vec presne opacny nazor. vrecovy zber je adresnejsi a obyvatelov viac nuti mysliet na to ako nakladaju s odpadom. nestlacene flase, neposkladane/potrhane krabice su v sucasnosti beznym nesvarom modrokonikovskych materi… ked sa ale zrazu ukaze ze vrece je plne vzduchu, snad to aspon par jedincov trkne a donuti flasu zlisovat…

  • OLO píše:

   Dobrý deň,
   ďakujeme za podporu.
   S pozdravom, Team OLO

 11. Eva Samuhelova píše:

  Dobrý deň.
  Zatiaľ nám neboli doručené vrecia na triedený odpad. Prosím o informáciu v akom termíne ich budete distribuovať, pripadne viem si ich niekde prevziať ? Sme z mestskej časti Vrakuňa. Ďakujem za odpoved. Eva

  • OLO píše:

   Dobrý deň,
   bude Vás kontaktovať naše Zákaznícke centrum.
   Zároveň žiadame obyvateľov s podobnou situáciou, aby sa tiež obrátili na naše Zákaznícke centrum, zakazka@olo.sk
   S pozdravom, Team OLO

 12. Ana píše:

  System, ktory fungoval niekolko rokov, idete zmenit tak, ze vsetci sa na separovanie vykaslu a budu vsetky odpadky rad radom hadzat do komunalneho odpadu. Nikto nebude u seba mesiac skladovat vrecia s odpadom, nema na to priestor ani kapacitu. Je to obrovsky krok spat, co sa recyklacie a triedenia tyka. Vam za to tie “usetrene” peniaze ale stoji.

  • OLO píše:

   Dobrý deň,
   zmena spôsobu zberu papiera a plastu z rodinných domov bola schválená vo Všeobecne záväznom nariadení 6/2020. Po prvej etape tohto pilotného projektu bude nasledovať jeho vyhodnotenie a zapracovávanie prípadných zmien. Tvorcovia materiálu prihliadali na vplyv na životné prostredie a súčasné množstvo vyzbieraného odpadu.
   Sme radi, že z pohľadu občanov prevažuje pozitívny vplyv nového ustanovenia. Môže sa zdať, že to je menší komfort pre jednotlivcov, veríme však, že pre spoločnosť to bude veľký prínos.
   S pozdravom, Team OLO

 13. Jan Hollý píše:

  Zohľadňujete pri rozvoze aj počet bytových jednotiek v RD?

  S pozdravom Hollý

  • OLO píše:

   Dobrý deň,
   pri príprave pilotného projektu sa počítalo s tým, že každý evidovaný poplatník dostane jednu sadu vriec. Ak je v rodinnom dome viacero samostatných bytových jednotiek, ktoré sú takto vedené na Oddelení miestnych daní, poplatkov a licencií; do systému zberu odpadu sú zapojené zvlášť, majú dve evidenčné čísla; boli dodané dve sady vriec. V prípade, že rodinný dom minie pridelené vrecia skôr, o ďalšie môže požiadať na zakazka@olo.sk
   S pozdravom, Team OLO

 14. Vojtech Marek píše:

  Dobrý deň,
  prosím rád by som sa informoval či v rámci zmeny zberu triedeného odpadu v Bratislava Staré Mesto sa táto zmena dotkne aj domu kde bývame Panenská 22. Do dnes vyvážame triedený odpad na zberné miesto Konvetná. Zatiaľ nás nikto ani za Staré Mesto ani za OLO nekontaktoval ani sme si nenašli žiaden leták v schránke.
  ďakujem
  Občan Starého Mestak

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *