Home » Oznamy » V siedmich mestských častiach prechádzame na nový systém zberu triedeného odpadu z rodinných domov

V siedmich mestských častiach prechádzame na nový systém zberu triedeného odpadu z rodinných domov

Do prvej etapy vrecového systému zberu triedeného odpadu od domu k domu budú zapojené bratislavské mestské časti Devín, Devínska Nová Ves, Petržalka, Podunajské Biskupice, Staré Mesto, Vajnory a Vrakuňa. Pri výbere lokalít boli zohľadňované také špecifiká zástavby rodinných domov ako vzdialenosť od miesta spracovania, centrálna zóna kvôli priepustnosti dopravy, geografické charakteristiky aj výskyt problémových zberných hniezd, ktoré umožnia overiť postupy pre zavedenie systému vrecového zberu postupne vo všetkých mestských častiach.

Ako bude prebiehať vrecový zber triedeného odpadu z rodinných domov v prvej etape?

Nový systém je založený na zbere odpadu vo vreciach, ktoré budú v termínoch podľa harmonogramu odvážané raz mesačne. Rolky vriec budú doručovať pracovníci OLO a.s., priamo do rodinných domov.

Prioritou bude odovzdať rolky s vrecami do domácností osobne. Pracovníci OLO zazvonia na zvonček a cez bránu/plot položia balíček s rolkami na váš pozemok, prípadne vám ho zavesia na bránu. Každá domácnosť dostane dve rolky, každú po 25 ks vriec. Na kalendárny mesiac tak na jednu domácnosť pripadnú 2 ks (120 l) modrých vriec na papier a 2 ks (120 l) žltých vriec na plasty, kovové obaly a nápojové kartóny. Počet vriec v rolke vám vystačí na celý rok a ešte budete mať aj rezervu.

Zber vytriedeného skla bude zabezpečený doterajším spôsobom cez zberné hniezda. Na väčšine zberných hniezd už nebudú k dispozícii kontajnery na papier a plasty zbierané spolu s nápojovými kartónmi (tzv. kompozitné obaly resp. viacvrstvové kombinované materiály na báze lepenky) a kovmi.

Počas prvého mesiaca od zavedenia vrecového zberu ešte necháme zberné hniezda dočasne na svojich pôvodných miestach, aby si mohli obyvatelia  postupne zvyknúť na zmenu v systéme zberu.

18 komentárov

 1. Vojtech Marek píše:

  Dobrý deň,
  prosím rád by som sa informoval či v rámci zmeny zberu triedeného odpadu v Bratislava Staré Mesto sa táto zmena dotkne aj domu kde bývame Panenská 22. Do dnes vyvážame triedený odpad na zberné miesto Konvetná. Zatiaľ nás nikto ani za Staré Mesto ani za OLO nekontaktoval ani sme si nenašli žiaden leták v schránke.
  ďakujem
  Občan Starého Mestak

 2. Jan Hollý píše:

  Zohľadňujete pri rozvoze aj počet bytových jednotiek v RD?

  S pozdravom Hollý

  • OLO píše:

   Dobrý deň,
   pri príprave pilotného projektu sa počítalo s tým, že každý evidovaný poplatník dostane jednu sadu vriec. Ak je v rodinnom dome viacero samostatných bytových jednotiek, ktoré sú takto vedené na Oddelení miestnych daní, poplatkov a licencií; do systému zberu odpadu sú zapojené zvlášť, majú dve evidenčné čísla; boli dodané dve sady vriec. V prípade, že rodinný dom minie pridelené vrecia skôr, o ďalšie môže požiadať na zakazka@olo.sk
   S pozdravom, Team OLO

 3. Ana píše:

  System, ktory fungoval niekolko rokov, idete zmenit tak, ze vsetci sa na separovanie vykaslu a budu vsetky odpadky rad radom hadzat do komunalneho odpadu. Nikto nebude u seba mesiac skladovat vrecia s odpadom, nema na to priestor ani kapacitu. Je to obrovsky krok spat, co sa recyklacie a triedenia tyka. Vam za to tie “usetrene” peniaze ale stoji.

  • OLO píše:

   Dobrý deň,
   zmena spôsobu zberu papiera a plastu z rodinných domov bola schválená vo Všeobecne záväznom nariadení 6/2020. Po prvej etape tohto pilotného projektu bude nasledovať jeho vyhodnotenie a zapracovávanie prípadných zmien. Tvorcovia materiálu prihliadali na vplyv na životné prostredie a súčasné množstvo vyzbieraného odpadu.
   Sme radi, že z pohľadu občanov prevažuje pozitívny vplyv nového ustanovenia. Môže sa zdať, že to je menší komfort pre jednotlivcov, veríme však, že pre spoločnosť to bude veľký prínos.
   S pozdravom, Team OLO

 4. Eva Samuhelova píše:

  Dobrý deň.
  Zatiaľ nám neboli doručené vrecia na triedený odpad. Prosím o informáciu v akom termíne ich budete distribuovať, pripadne viem si ich niekde prevziať ? Sme z mestskej časti Vrakuňa. Ďakujem za odpoved. Eva

  • OLO píše:

   Dobrý deň,
   bude Vás kontaktovať naše Zákaznícke centrum.
   Zároveň žiadame obyvateľov s podobnou situáciou, aby sa tiež obrátili na naše Zákaznícke centrum, zakazka@olo.sk
   S pozdravom, Team OLO

 5. legnaw píše:

  Dobry den, mam na vec presne opacny nazor. vrecovy zber je adresnejsi a obyvatelov viac nuti mysliet na to ako nakladaju s odpadom. nestlacene flase, neposkladane/potrhane krabice su v sucasnosti beznym nesvarom modrokonikovskych materi… ked sa ale zrazu ukaze ze vrece je plne vzduchu, snad to aspon par jedincov trkne a donuti flasu zlisovat…

 6. Leo Maximm píše:

  Ako to bude s tými, ktorí majú vlastný odpadový kôš (žltý a modrý)? Bude sa naďalej odvážať každý týždeň, alebo ich zoberiete a budú sa odvážať len vrecia?

  Leo

 7. Zuzana Stančíková píše:

  Dobrý deň.
  Chcem sa spýtať, ak si na vlastné náklady zabezpečím 240l žltú nádobu na plasty a 120l modrú nádobu na papier vyveziete mi odpad aj z týchto nádob?
  Ďakujem

  • OLO píše:

   Dobrý deň,
   zberné nádoby zabezpečené na vlastné náklady môžete využívať pre vlastné potreby. K odvozu triedeného odpadu sprístupňujte už iba vrecia, ktoré ste obdržali. Pre viac informácií kontaktujte zákaznícke oddelenie mailom na zakazka@olo.sk
   S pozdravom, Team OLO

 8. Ingrid píše:

  Dobrý deň prajeme,
  ako je to v prípade, že RD je sídlom právnickej osoby (resp. viacero právnických subjektov)? Majú právo požiadať o vrecia na separovaný zber alebo naďalej majú používať iba zberné hniezda?
  Vopred ďakujeme za odpoveď.

 9. Tomas píše:

  Dobry den.

  Chcel by som sa spytat na vrecia na papier. Jedno vreco ma 120l, co pri plnom vreci papiera predstavuje priblizne 120kg. Prosim vas, kto ma taketo vreco zdvihnut? Myslelo sa pri projekte aj na takuto prakticku vec?

  Suhlasim s tym, ze ludia do triedenych kontajnerov hadzali vsetko mozne a okolie zbernych hniezd vyzera hrozne. Preto vitam akukolvek zmenu, ktora nas posunie vpred. Vo vyspelych zapadnych krajinach maju rodinne domy bud zberne nadoby na triedeny odpad, alebo vrecia na triedeny odpad. Tieto su vsak zvazane dva- alebo styrikrat do mesiaca. Preto by som uvital, aby frekvencia zberu separovanych vriec bola aspon raz za dva tyzdne ako je tomu pri biologicky rozlozitelnom odpade. Z vlastnej skusenosti viem, ze ako domacnost vyprodukujeme velke mnozstvo plastoveho odpadu a len malo komunalneho odpadu. Preto by castejsi zber najma vriec na plastovy odpad daval urcite vacsi zmysel.

  Zaroven by ako motivacia na separovanie urcite pomohlo, aby sa zdvihli poplatky za odvoz komunalneho odpadu.

  Dakujem.

  • OLO píše:

   Dobrý deň,
   priemerné množstvo papiera v 120 l zbernej nádobe po odvážení vychádza na cca 10 kg, väčšiu časť objemu tvorí vzduch.
   Ubezpečujeme občanov, že odvoz odpadu monitorujeme. Tí, ktorí vykladajú viac vriec a snažia sa minimalizovať objem odpadu, majú garantovaný dostatočný zberový objem. Po spotrebovaní dodaných vriec pri ich efektívnom využití, bude kontinuálne zabezpečené dodanie ďalších, stačí sa obrátiť na naše zákaznícke oddelenie mailom na zakazka@olo.sk
   Výšku miestneho poplatku za komunálne odpady určuje Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy.
   S pozdravom, Team OLO

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *