Aktuálny stav v energetickom zhodnocovaní odpadov
Úroveň technológie spaľovania komunálneho odpadu a čistenia spalín inštalovanej v bratislavskej spaľovni spĺňa všetky požiadavky kladené na spaľovanie odpadu a čistenie spalín stanovené súčasnou slovenskou ako i európskou legislatívou a je porovnateľná s ostatnými spaľovňami v Európe.
Účelom technologických zariadení spaľovne komunálneho odpadu je termické zneškodnenie (spálenie) tuhého komunálneho odpadu, ktorý už nie je možné inak zužitkovať, spojené s energetickým zhodnocovaním odpadu – výrobou tepla a elektriny. Okrem využitia energie obsiahnutej v odpade je účelom aj zníženie objemu ukladaných odpadov a likvidácia biologickej aktivity odpadu a zníženie obsahu organického uhlíka v zvyškoch ukladaných na skládku.
Principiálne je technológia spaľovne komunálneho odpadu rozdelená do štyroch častí:
- spaľovanie,
- získavanie energie,
- čistenie spalín,
- nakladanie so vzniknutými odpadmi a recyklácia
Teplo získané spálením odpadu sa využíva na výrobu pary. Časť tepla vyrobeného pri spaľovaní odpadu sa využije pre vlastnú spotrebu technológie spaľovne – ohrev primárneho spaľovacieho vzduchu, ohrev a termické odplynenie napájacej vody, vykurovanie areálu spaľovne a zvyšok sa použije na výrobu elektriny.
Pre energetické využitie odpadu – na výrobu elektriny, je v spaľovni nainštalovaná kondenzačná turbína s generátorom s elektrickým výkonom 6,3 MW. Časť elektriny vyrobenej pri spaľovaní odpadu je využitá pre pokrytie technologickej a netechnologickej vlastnej spotreby v areáli spaľovne a zvyšok je prostredníctvom podzemného káblového vedenia dodávaný do 22 kV rozvodnej siete.
Ročne sa priemerne v spaľovni vyrobí 44 000 MWh a do siete dodá 33 000 MWh elektriny.
V súčasnosti je reálny priemerný ročný spaľovací výkon spaľovne, vzhľadom na množstvo komunálneho odpadu vyprodukovaného v meste, asi 124 000 ton odpadu.